ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

NaviExpert – Polska nawigacja GPS

Autor: Mariusz Urban Kategoria: Aplikacje

Czym byłby nowoczesny telefon z nowoczesnym systemem bez nawigacji GPS. Na to pytanie odpowiedziało sobie kilka firm tworząc proste lub bardziej rozbudowane systemy nawigacji GPS dla smartfonów z Androidem na pokładzie. Dziś zajmę się jednym z nich, a dokładniej systemem NAVIEXPERT.

Naviexpert został stworzony przez naszych rodaków i jest jedynym polskim programem do nawigacji przeznaczonym dla systemu ANDROID. NE obecnie jest w wersji testowej BETA, ale przedstawię go już dziś ponieważ działa poprawnie i wydaje mi się, że nie zmieni się wiele w stosunku do wersji finalnej.

NaviExpert Android

Naviexpert posiada wszystkie możliwości standardowych nawigacji, a dodatkowo działa w systemie online co daje mu jeszcze większą funkcjonalność.

Nawigacja ma przede wszystkim doprowadzić nas do celu. Tutaj Naviexpert działa nadzwyczaj dobrze i szybko. Żadna z nawigacji dostępnych na systemy Android nie ma tak dobrych wyników jeśli chodzi o bazę teleadresową Polski.

Funkcjonalność i obsługa.

W menu głównym znajdziemy takie opcje jak NAWIGUJ, MAPA, MOJE PUNKTY oraz NARZĘDZIA.

NaviExpert Android

Zacznę od końca. W dziale Narzędia znajdziemy takie funckje jak dane GPS, komputer pokładowy (wskazuje przemierzony dystans, czas oraz prędkości: aktualną, średnią i maksymalną), możliwość przejśćia do kontaktów poprzez funkcję „Zadzwoń”, a także rozbudowany dział „Ustawienia”, w którym znajdziemy wiele możliwośći konfiguracji programu m.in. zmiana widoku 2D/3D, tryb noc/dzień, ustwaienia mapy, trasy, GPS, GPRS, POI i wiele innych o których nie będę się rozpisywał ponieważ są to opcje dostępne w większości dobrych nawigacji. Narazie dostępny jest tylko jeden głos, a komendy wydawane są bardzo cicho, ale mam nadzieję, że zostanie to poprawione w wersji ostatecznej.

NaviExpert Android

Kolejna opcja to Moje Punkty POI. Mamy tutaj możliwość pobrania punktów z serwer (obecnie niedostępne), a także dodanie własnych punktów poprzez podanie adresu, współrzędnych, aktualne wskazanie GPS, a także wskazanie z mapy i ostatniej pozycji.

NaviExpert Android

Następnie opcja Mapa. Tutaj standardowo możemy wyszukać adres, POI itd, a także przeglądać mapę, wskazać kierunek i śledzić swoją pozycję.

NaviExpert Android

Na koniec opcja najważniejsza Nawiguj czyli
1.Prowadź do (podmenu zawiera: ostatnio używane adresy, wpisanie nowego adresu, wskazanie punktu POI, własnego punktu dodanego w dziale MOJE punkty, wskazenie punktu z mapy i podanie współrzędnych)
2.Kontynuuj nawigację
3.Nawigacja bez GPS (możemy skorzystać z ostatnio używanej trasy, a także ułożyć nową)
4.Inne opcje w skład ktrórych wchodzą: układanie trasy i jej modyfikacja, wybór typu trasy, widok trasy a także demo nawigacji. Możemy z tego miejsca także zakończyć bieżącą nawigację.

NaviExpert Android
NaviExpert Android

W panelu głównym znajduje się także przycisk Pomoc. Możemy tutaj m.in. podejrzeć skróty klawiszowe.

NaviExpert Android

Również podczas nawigacji oraz przeglądania map i planowania tras dostępny jest szereg opcji.
Są to:
– przybliżanie, oddalanie
– przeliczanie trasy i śledzenie GPS
– komputer pokładowy
– zmiana widoku oraz trybu dzień/noc, a także wł/wył auto powiększania
– ustawienia (przenosi nas do ustawień opisanych powyżej)
– znajdź na mapie
– zadzwoń (pozwala wybrać numer albo przeniesie nas do kontaktów)
– oraz dwie bardzo fajne funkcje które opiszę poniżej czyli „Zgłoś obiekt na drodze” oraz „omiń korek”

NaviExpert Android
NaviExpert Android

Samo ustawianie nowego adresu jest bardzo proste. Wpisujemy w odpowiednie miejsca kraj, miasto, ulicę i numer. Jest możliwość podania nawet skrzyżowania z inną ulicą. Potem program wyszukuje adres i oczekuje potwierdzenia, a następnie prosi o wybór trasy (optymalna, szybka, głównymi drogami, krótsza i najkrótsza) oraz pyta o omijanie płatnych odcinków. I jazda

NaviExpert Android
NaviExpert Android
NaviExpert Android

Na mapie podczas pracy dostępne są informacje dotyczące prędkości, odległości i czasu, oraz ikonki zoom’u, wł/wył głosu i ikonka wskazująca następny manewr. Niestety informacje na ekranie są niezbyt czytelne ponieważ wyświetlane są małą czcionką. Przydałaby się możliwość zmiany wielkości liter, ale jest to wersja beta i może to udogodnienie zostanie wprowadzone.

NaviExpert Android

MAPY
Narazie dostępna jest mapa Polski. Jest ona pobierana na bieżąco podczas nawigowania, obliczania, planowania trasy i przeglądania mapy. Program korzysta wtedy z GPRS, co wiąże się z kosztami. Producent zapewnia jednak, że koszty te nie będą wielkie i nie powinny przekraczać klku złotych miesięcznie.

Funkcja ONLINE
Najfajniejszą funkjcą Naviexpert jest system omijania korków oraz zgłaszania obiektów na trasie. Działa to na podobnej zasadzie co program speedalarm (niedostępny narazie dla systemu Android). Kierowca widząc zagrożenie (lub brak jeśli informacje są mylne) może wysłać informację do serwerów NE o zaistniałej sytuacji (fotorada, kontrola, niebezpieczne miejsce lub remont). Inni kierowcy zostają o tym informowani na bieżąco. System omijania korków również korzysta z danych uzyskanych od użytkwników NE. Wygląda to tak, że pobierane są co pewien czas dane dotyczące prędkości i czasu przejazdu danego odcinka. Dzięki czemu wiemy gdzie się korkuje i możemy poprosić program aby ominął te odcinki.

NaviExpert Android

Podsumowanie
Podsumowując program NAVIEXPERT jest rewelacyjną alternatywą dla standardowych nawigacji, a na pewno najlepszym system GPS dla Androida. Telefon zawsze mamy przy sobie i w każdej chwili możemy z niego skorzystać. Aplikacja działa bardzo dobrze, a mapy ściągają się bardzo szybko i bezproblemowo.Niestety NE nie uchronił się od błędów (ciche komunikaty, mała czcionka podczas nawigowania, niektóre funkcje nie do końca działają), ale jest to wersja testowa, darmowa i mam nadzieję, że wszystkie bolączki zostaną usunięte do czasu wyjścia wersji finalnej. Naviexpert jest niedostępny w Android Market, ale można go pobrać stąd http://getne.pl/androidbeta/.

Przedstawiony produkt jest wersji BETA darmowej. Produkt finalny końcowy będzie jednak płatny. Obecnie ceny (dla innych systemów operacyjnych) wyglądają następująco:

NaviPlan 24h Abonament Premium 24h, mapa Polski 4 PLN
NaviPlan 1 miesiąc Abonament Premium 1 miesiąc, mapa Polski 24 PLN
NaviPlan 12 miesięcy Abonament Premium 12 miesięcy, mapa Polski 99 PLN
NaviPlan 24 miesiące Abonament Premium 24 miesiące, mapa Polski 149 PLN

PLUSY:
+szybkość
+dokładność
+intuicyjność
+mnogość opcji

Minusy:
-zbyt cicha
-mało czytelne informacje pojawiające się na mapie podczas nawigacji
-nie działające wszystkie opcje

Ogólnie moja ocena to 7/10. Jeśli zostaną poprawione wszystkie błędy to ocenę spokojnie można podnieść o dwa oczka.

DOWNLOAD NAVIEXPERT

Obrazek
HOT-KOT

Sprawdź najnowsze wpisy