Obrazek

Większość nie zawsze ma rację. Przyznacie to zapewne sami. Ale większość nie myli się w przypadku programu MoneyManager 1.5, wyprodukowanego przez austriacką swordiApps, którego ilość downloadów zamyka się obecnie w przedziale 1000-5000.

Mały program, przyporządkowany do kategorii „finance”, który ma za zadanie pomóc nam zarządzać budżetem domowym, zdaje się mieć prawdziwy potencjał. Świadczą o tym nie tylko ocena (4.47/5), ale i bardzo pozytywne komentarze.

Pierwszy rzut oka

MoneyManager już na pierwszy rzut oka przyciąga. Wita nas nie tylko przyjazny interfejs, ale i od 1.5 polska wersja językowa (opcjonalnie również angielska i niemiecka).

Obrazek

Zaraz potem możemy przejść do dodawania na listę naszych wydatków lub przychodów. Możemy też jednym kliknięciem przejrzeć bilans lub zajrzeć do opcji (przycisk menu).

Przychody i rozchody

Pogrupowane są one wg kategorii. W przypadku, gdy nie zadowolą nas te dostarczone przez twórcę, możemy stworzyć własne.

Obrazek

Minusem jest brak możliwości usuwania kategorii, ale prawdopodobnie zmieni się to w kolejnych wersjach. Kiedy już wybierzemy kategorię, określamy interesującą nas sumę, jak i datę (format daty do wyboru w opcjach).

ObrazekObrazek

Potem możemy już tylko oglądać listę i upajać się niebotycznymi kwotami na plusie lub też wściekać, że tyle wydaliśmy, a do pierwszego jeszcze daleko. Na poprawę humoru- uprzednio wpisane kwoty można skasować z listy.

Obrazek

MoneyManager 1.0 a MoneyManager 1.5

Warto również porównać obie wersje tej aplikacji, gdyż mówi to wiele o dynamizmie rozwoju programu i pozwala wyciągnąć wnioski dotyczące przyszłości. MoneyManager w wersji 1.5 to przede wszystkim odpowiedź na zapotrzebowania użytkowników. Pojawiła się większość znanych i europejskich walut, skiny i wybór wielkości czcionki, ale też, co jest interesującym i dość miłym faktem, zwłaszcza z punktu widzenia polskiego użytkownika, język polski. Choć i bez niego, dzięki intuicyjnej obsłudze, użytkowanie nie stanowiło problemu.

Obrazek

Nowa wersja to również możliwość zastrzeżenia profilu hasłem. Niestety, jak dotąd możliwe jest utworzenie tylko jednego profilu, ale przy założeniu „jeden telefon-jeden właściciel” nie odgrywa to właściwie większej roli. Być może jest też to posunięcie swordiApps, czyli „wszystko w swoim czasie”.

Na koniec słów kilka

Kiedy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi zazwyczaj o pieniądze. Być może dlatego MoneyManager cieszy się takim dużym powodzeniem. A może po prostu dlatego, że to bardzo dobry program. I co najważniejsze-bezpłatny i nie zapowiada się, by miało się to zmienić w najbliższej przyszłości. I jeszcze mój osobisty hit-skin z dolarem ;)

Obrazek

Zalety:

+ prostota i intuicyjność
+ polska wersja językowa
+ możliwość tworzenia własnych kategorii
+ możliwość wyboru waluty i skinów (liczba w poszczególnych wersjach się zwiększa)
+ otwartość na potrzeby użytkownika
+ aplikacja dostępna GRATIS

Wady:

-brak możliwości utworzenia kolejnych kont (minus jedynie w przypadku, gdy telefon ma więcej niż jednego użytkownika)
-brak możliwości kasowania kategorii

Moja ocena: 9/10

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Urban

Informatyk z wykształcenia, dziennikarz z wyboru. Od zawsze wierny Androidowi.