lodka_android

Podczas dwutygodniowego rejsu po Mazurach skorzystałem z okazji, by przetestować kilka z dostępnych w Markecie aplikacji. Żeglarstwo nie jest tak rozpowszechnionym sportem, jak choćby bieganie, co odbija się na liczbie dostępnych tytułów oraz powoduje brak tak zwanych kombajnów pokroju Cardio Trainera.

 


 saildroid

Najbardziej przydatną aplikacją w amatorskim żeglowaniu jest SailDroid, który w ascetycznie prosty sposób przedstawia informacje dotyczące położenia (same współrzędne), jest wyposażony w kompas wraz z szybkościomierzem wyskalowanym w węzłach (mile morskie na godzinę) oraz wylicza przebyty dystans.

sailingaps

androwind

AndroBeaufort zawiera klarownie przedstawioną skalę Beauforta z opisanymi jej współczynnikami, w których skład wchodzi opis: tafli akwenu, nazwa wiatru, a także jego prędkość w węzłach oraz kilometrach na godzinę. Jako rozszerzenie tej aplikacji jest dostępna wersja pod tytułem AndroWind, która posiada dodatkowo opcje prognozy pogody, jednakże liczba dostępnych miast jest bardzo ograniczona, a jej interfejs naprawdę odrzuca.

androwind1

marine_wind

Aplikacja Marine Wind Calculator pomaga przeliczyć jednostki dotyczące szybkości wiatru. Dostępne opcje to: węzły, kilometry/mile na godzinę, metry na sekundę, słowny opis (nazwa) wiatru oraz stopień w skali Beauforta.

marine_wind1

Do nawigacji z użyciem mapy polecam proste i skuteczne aplikacje, jak TrekBuddy lub MyTracks opisywane już w artykule Android na sportowo – rower, lub zwyczajne Google Maps.

 


W teście wzięły udział cztery programy służące do nauki wiązania węzłów o podobnych nazwach „Knot Guide”,  dwie „Knots Guide” oraz „Easy Knots Guide”. Korzystanie ze wszystkich aplikacji utrudniają wyłącznie angielskie nazwy węzłów.

knot_guide

Pierwsza z wymienionych aplikacji jest dość rozbudowana (opcja ulubione oraz dwa rodzaje sortowania) i oferuje dość przejrzyste rysunki instruktażowe w konwencji „krok po kroku”. Niestety, w darmowej wersji baza węzłów jest naprawdę skromna, a na domiar złego przy każdym pierwszym wejściu w dany węzeł muszą zostać pobrane instrukcje, do czego oczywiście wymagane jest połączenie z internetem…

knots_guide1

knots_guide3

Druga z aplikacji (od Life Software) jest najbardziej dopracowaną ze wszystkich. Oferuje dość dokładne zdjęcia krok po kroku wraz z opisami do każdego. Posiadając połączenie z internetem można także obejrzeć filmik. Wszystko jest przedstawione naprawdę klarownie, jednakże za tę aplikację trzeba zapłacić około 17 zł (jest dostępna także wersja trial).

 

knots_guide3.1

 

knots_guide

Następna aplikacja o tej samej nazwie (od SusaSoftX) za darmo oferuje o wiele więcej przykładów, jednak w tym przypadku możemy liczyć jedynie na opis słowny jak wykonać węzeł, ponieważ na załączonych obrazkach zazwyczaj widnieje tylko efekt końcowy (z opcją przybliżenia).

 knot_guide1

Ostatnia aplikacja jest praktycznie klonem poprzedniej, o nieco innym interfejsie.

 


 meteo

Większość typowo „wodnych” aplikacji pogodowych nie obejmuje swoimi prognozami Polski wcale bądź z nielicznymi wyjątkami, więc do tego zadania polecam aplikacje Meteo, która pobiera meteorogramy z dość popularnej strony new.meteo.pl, oferującej prognozę numeryczną dla całej Europy. W aplikacji wystarczy wybrać miasto bądź, co bardziej przydatne podczas żeglugi, wskazać swoją pozycję na estetycznej mapie (pochodzącej od Google), by ujrzeć meteorogram.

meteo1

 

windalert

Pomimo że jedynym miejscem na Wielkich Jeziorach Mazurskich, dla których dostępne są prognozy pogody, są Mikołajki, to warto wymienić także aplikację WindAlert, która w dość przejrzysty sposób wyświetla najważniejsze dla żeglarza informacje pogodowe, czyli prędkość i kierunek wiatru.

windalert1

 


 

lodka_android

Dostępne aplikacje dla żeglarzy lekko mnie rozczarowały, choć można było się spodziewać takiej sytuacji. Na pewno nie rozstanę się z SailDroid i Meteo, które jako jedyne przeszły test w 100% pozytywnie. Na uwagę zasługuje także Knots Guide (od Life Software) lecz jego cena jest nieadekwatna do oferowanych możliwości.

Mam nadzieje, że gdy popularnośc smartfonów jeszcze bardziej wzrośnie, powstanie jakaś bardziej rozbudowana aplikacja oferująca cały szereg specjalistycznych funkcji dotyczących sportów wodnych oraz dokładną bazą danych na temat naszych polskich pięknych Mazur, którą będę mógł dla Was przetestować.

Na zakończenie, dla zainteresowanych, wymienię trzy gry związane z tematem. SailBoat – symulator regat 2D, 3D Sailing Simulator Regatta – symulator regat 3D oraz Pirates and Traders – czyli turowa gra fabularna, w której można się wcielić w XVII-wiecznego kapitana statku, która pomimo niewyrafinowanej grafiki bardzo przypadła mi do gustu.

Macie jakieś doświadczenie z tymi aplikacjami? A może znacie jakieś ciekawsze pozycje? Podzielcie się tym z innymi w komentarzach!

English (auto-detected) » Polish

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Mateusz Choma