mightytext

Niedawno prezentowaliśmy Wam program DesktopSMS umożliwiający komunikację z telefonem w celu wysyłania i odbierania wiadomości SMS. Aplikacja ta wykorzystuje Gmail lub komunikator internetowy, np. Google Talk. Niestety – na co zwróciliście uwagę w komentarzach – ta ogromna zaleta, jaką jest uniezależnienie od dodatków na komputerze, jest jednocześnie jej wadą. Uwolnienie programu od wtyczek jest wygodne (pozwala na wysyłanie SMS-ów także z tabletu), ale sprawia, że powiadomienia o nowych wiadomościach dublują się. Jeden SMS to powiadomienie i mail w telefonie, mail w komputerze i nowa rozmowa na Talku. Można skonfigurować aplikację i Gmaila tak, by ograniczyć ilość powiadomień, ale dla tych, którzy chcieliby wypróbować inne rozwiązanie mamy ciekawą alternatywę – MightyText, wcześniej znane jako Texty.

Idea działania MightyText jest podobna do opisywanego wcześniej programu – aplikacja synchronizuje się z naszym komputerem, zapewniając dostęp do odebranych SMS-ów i możliwość wysyłania nowych wiadomości. Wszystko działa w oparciu o technologię „Push” – opóźnienie między nadejściem nowej wiadomości, a pojawieniem się jej na komputerze jest minimalne. By uniknąć wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa – synchronizacja wykonywana jest dzięki usługom Google i wszelkie dane przesyłane są bezpiecznie przez serwery Google.

Główna różnica między DesktopSMS a MightyText to wykorzystanie przez ten drugi program wtyczki do przeglądarki Chrome. Czy to wada, czy zaleta oceńcie sami – faktem jest, że dzięki temu problem wielokrotnych powiadomień znika – otrzymujemy tylko standardowe powiadomienie o nowym SMS-ie w telefonie i jedną informację na komputerze.

Aplikacja w telefonie nie przyśpiesza rozładowywania się baterii i działa podobnie jak googlowe Chrome To Phone – cała konfiguracja sprowadza się tu do podłączenia telefonu do usługi. Przy pierwszej synchronizacji musimy jeszcze nadać aplikacji uprawnienia do korzystania z naszego konta Google.

Wtyczka do Chrome prezentuje się bardzo dobrze, graficznie nie sprawia „roboczego” wrażenia. Program obsługujemy w charakterystycznej dla dodatków tej przeglądarki ramce. Po zalogowaniu się do konta Google i udzieleniu wtyczce uprawnień, możemy już korzystać z synchronizacji między komputerem i smartfonem.

Głównym menu programu (obecnie całość aplikacji działa tylko w języku angielskim) jest lista wiadomości, które są pogrupowane numerami. Interfejs jest bardzo podobny do tego, który znamy z naszych androidowych smartfonów – możemy przeglądać wiadomości od każdego numeru oraz odpisać na nie. Dodatkowo na liście pojawiają się też wszelkie powiadomienia, np. o nieodebranych połączeniach.

mightytext_1

Wysłanie wiadomości SMS do nowego odbiorcy również nie jest problemem, ale warto zauważyć dodatkową funkcjonalność – możemy udostępnić programowi naszą listę kontaktów z Gmaila i dzięki temu wygodnie wybierać odbiorcę, zamiast przepisywać numer.

mightytext_2

Aplikacja powiadamia nas o nowych wiadomościach przychodzących sygnałem dźwiękowym i nową ramką, która pojawia się w prawym górnym rogu przeglądarki. Klikając na nią możemy szybko odpisać.

mightytext_3

MightyText jest obecnie w zamkniętej fazie beta (aplikacja dostępna w Markecie), ale chcemy zaprosić czytelników Android.com.pl do wzięcia udziału w testach. By otrzymać zaproszenie należy zalogować się na stronie http://mightytext.net/beta podając swoje dane. W szczególności należy zwrócić uwagę na następujące elementy: adres email musi być adresem Gmail, do którego przypisany jest nasz smartfon, a w ostatnim punkcie formularza należy wpisać model naszego telefonu oraz operatora (w moim wypadku „Samsung Nexus S, Orange Poland). Należy także zaznaczyć, że posiadamy pakiet internetowy (to zabezpieczenie twórców przed oskarżeniami o niedoinformowaniu, ponieważ aplikacja oczywiście korzysta z internetu do przesyłania danych między urządzeniami).

I najważniejsze – należy podać kod zaproszenia MIGHTY-PL-1, który wygenerowany specjalnie dla czytelników naszego portalu zapewni szybsze przyjęcie do testów dla 500 pierwszych osób, które z niego skorzystają. Dlatego nie zwlekajcie, jeśli jesteście chętni pomóc autorom w przygotowaniu pełnej wersji programu i rejestrujcie się – korzystanie z kodu zapewni pierwszeństwo przyjęcia (bez kodu na przyjęcie do testów oczekuje się około tygodnia).

Szczerze zachęcamy do wysyłania autorom informacji o zauważonych błędach i wszelkich pomysłów mogących dodatkowo ulepszyć ich program. A z nami koniecznie podzielcie się wrażeniami na temat aplikacji w komentarzach. I napiszcie, które rozwiązanie uważacie za wygodniejsze – DesktopSMS czy MightyText. 

źródło: mightytext.net 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Gryc