ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Weekendowa Porcja Gier i Aplikacji [10.07.11]

Autor: Michał Brzeziński Kategoria: Aplikacje
Weekendowa2

Witamy po raz kolejny! W dzisiejszym zestawieniu jak zawsze znajdziecie kilka ciekawych gier, także posiadacze tabletów zostaną uraczeni aplikacjami wartymi uwagi. Jeśli w najbliższym tygodniu wybieracie się do kina, RunPee może okazać się nieocenione. Pomożemy wam także chronić, tak cenną w dzisiejszych czasach, prywatność. Zapraszamy do dalszej lektury.


MSLogo

1. Mortal Skies – 3,90 zł lub wersja darmowa

Jest to klasyczna strzelanka, w której sterujemy (czujnikiem ruchu lub dotykiem) samolotem z drugiej wojny światowej, patrząc na niego z góry. Do naszej dyspozycji oddano 4 maszyny (które odblokowujemy, lub kupujemy). Zmagać się będziemy z naszymi przeciwnikami na 6 mapach + mapa bonusowa, na której walczymy na trochę innych zasadach. Każda plansza zakończona jest walką z bossem.

To co wyróżnia tę grę w porównaniu do innych, to możliwość ulepszania samolotu za zdobyte punkty doświadczenia (otrzymywane wraz z przechodzeniem gry, lub kupione) oraz internetowa tablica wyników. Grafika stoi na przyzwoitym poziomie, aczkolwiek mogłoby być trochę lepiej.

Podsumowując, jest to gra do krótkich sesji, która dosyć mocno wciąga, ale nie wyróżnia się jakoś bardzo w tłumie innych tego typu tytułów. Wyraźnie widać wzorowanie się twórców na starej grze z automatów „1942”.

 • Wymaga Androida:
 • 2.1 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 12M
Mortal_Skies_2
Mortal_Skies_1
Mortal_Skies_3

flood_it

2. Flood it – darmowa

Flood it to kolejna gra logiczna, która pozornie wydaje się niezwykle prosta. Naszym zadaniem jest takie kombinowanie kolorami, by cała plansza była w jednej barwie. Rozgrywkę zaczynamy w lewym górnym rogu i aby „przejąć” kolejne różnobarwne kwadraty musimy zmienić barwę naszej części planszy. Potyczka trwa dopóki nie uzyskamy jednego koloru na całym polu. Odgórnie mamy ustaloną ilość ruchów, przez co gra jest wymagająca i nieraz trzeba się naprawdę nagimnastykować by zmieścić się w tej granicy. Oprócz głównej mechaniki rozgrywki nie mamy żadnych dodatkowych bajerów. Ot co, możemy zwiększyć planszę czy zmienić schemat kolorystyczny kwadracików. Po kilku potyczkach gra staje się nudna i nie chce się już do niej wracać.

Od strony technicznej nie można mieć żadnych zastrzeżeń, menu jest przejrzyste,  a sam ekran gry wykonany jest ergonomicznie przez co już po kilku sekundach wiemy „ z czym to się je”. Dla tych, którzy nie mają dużo wolnego czasu, a chcą się od stresować przy niezobowiązującej rozgrywce, Flood it to pozycja obowiązkowa. Pozostałym znudzi się po pewnym czasie i szybko o tej produkcji zapomną.

 • Wymaga Androida:
 • 1.5 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 535k
flood__it_1
flood__it_2

MClogo

3. MoonChaser – darmowa

Zamysł gry jest prosty jak konstrukcja cepa – przez zwiększanie grawitacji, sterujemy ninją biegającym i skaczącym po górach. Brzmi obrzydliwie prosto oraz bez polotu.

A jednak, grę da się lubić. Wgłębiając się w szczegóły, musimy tak sterować, żeby nasza postać poruszała się jak najszybciej oraz skakała jak najdalej. Wykorzystujemy do tego kształty wzgórz oraz przyśpieszające buty. Naszym celem jest dojście do jak najdalszego punktu, a bardziej ambitne osoby postarają się również wykonać wszystkie zadania.

Moon Chaser wciąga, szczerze mówiąc jest do jedna z najlepszych gier, z którymi ostatnio miałem do czynienia. Cała obsługa sprowadza się do dotykania wyświetlacza w odpowiednim momencie. Mimo to, nie jest tak łatwo jak można by się spodziewać.

Niestety, jest też kilka wad, które skutecznie mogą odebrać przyjemność płynącą z gry. Moon Chaser ma swojego rodzaju levele, ale nieważne jak daleko zajdziemy, zawsze zaczynamy od początku. Ponieważ plansze nie są generowane dynamicznie, po paru próbach początkowe poziomy znamy na pamięć. Kolejną kwestią są osiągnięcia – musimy je robić po kolei, nie ma możliwości zaliczenia kilku podczas jednego 'przejazdu’.

Ile wad byśmy nie znaleźli, gra po prostu wciąga, na dodatek jest do ściągnięcia za darmo. Aż żal nie spróbować.

 • Wymaga Androida:
 • 1.6 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 2,2M
MC1
MC2

HockeyLogo

4. Glow Hockey 2 – darmowa 

Druga część androidowego hitu – emulatora gry znanej w Polsce pod nazwą 'cymbergaj’ (nie, nie chodzi o tę starą grę z monetami tylko o Air Hockey).

Co można zmienić w tak prostej grze? Jak widać wiele. Wreszcie dodano opcję gry dwuosobowej na jednym urządzeniu – tego mi brakowało w poprzedniej wersji. Do dyspozycji mamy 2 stoły, dodatkowo możemy zmieniać kolory 'grzybków’ i krążka.

Sama gra jest widowiskowa oraz dynamiczna jak zawsze. Można odczuć poprawę w płynności, teraz nie ma mowy o przycinkach. Bez zmian pozostały 4 poziomy trudności: easy, medium, hard oraz insane.

Istnieje również wersja płatna, która udostępnia jeszcze więcej stołów oraz tryb mistrzostw. Niestety, na razie jest ona dostępna wyłącznie w Amazon AppStore.

Poprawione zostało wszystko co na poprawę zasługiwało. Pozycja obowiązkowa dla fanów Glow Hockey, a pozostali niech zaczną od tej wersji i poszukają kolejnych rzeczy do ulepszenia.

 • Wymaga Androida:
 • 1.5 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 6,1M
Hockey0
Hockey1
Hockey2

floatlogo

5. Float – 2,72 zł lub wersja darmowa

Pamiętacie jak byliście mali i bawiąc się balonem odbijaliście go do góry, żeby tylko nie dotknął ziemi? Teraz te czasy powracają, ale w nieco nowocześniejszej formie.

Balony odbijamy dotykając ich na ekranie, a zamiast ziemi grożą nam kolce. Im więcej ryzykujemy (odbijając coraz bliżej ziemi), tym więcej punktów zgarniamy.

Na różnorodność nie można narzekać – mamy do wyboru aż 8 trybów gry (5 w wersji darmowej), a kształty balonów są zróżnicowane. Fizyka stoi na bardzo dobrym poziomie, to samo dotyczy płynności rozgrywki.

Główną grupą docelową Float są dzieci, ale każdy chce czasami wrócić do tych beztroskich czasów. Fabuła nie wciąga na długie godziny, jednak jest to dobry sposób na nudę.

 • Wymaga Androida:
 • 2.2 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 48M
https://www.youtube.com/watch?v=QxnH3aWf38A
float1
float2
float3

CBLogo

6. Celestial Bodies LiveWallpaper – 3,44 zł

Jest to „kosmiczna” żywa tapeta z dużą ilością efektów graficznych i ustawień. Czym się ona różni od chociażby „Solar System 3D” z poprzedniego WPGiA? Głównie efektownością i większą dynamiką.

Domyślnie Celestial Bodies przedstawia nasz Układ Słoneczny z asteroidami i jedną kometą. Jednak program potrafi generować dowolny, losowy układ planetarny, jeśli znudzi nam się nasz rodzimy. W ustawieniach mamy możliwość dostosowania pod siebie takich elementów, jak: skala, prędkość poruszania się obiektów, wielkość oraz kolor słońca i efektów z nim związanych, ilość klatek na sekundę i szczegółowość elementów wyświetlanego obrazu. Dodatkowo możemy zmienić sposób poruszania się kamery oraz jej szybkość. Ciekawostką są efekty wywoływane za dotknięcia ekranu, a konkretnie wywołanie supernovy, która powoduje rozbłysk całego obrazu oraz wizualizacja odtwarzanej muzyki, jednak nie dopatrzyłem się tego efektu w praktyce.

Jeśli komuś Solar System 3D wydal się zbyt statyczny, lub mało efektowny, to Celestial Bodies może okazać się dla niego świetną propozycją. Brakuje tu tylko opcji z pierwszego programu, czyli tworzenia się czerwonego olbrzyma ze słońca wraz z rozładowywaniem baterii. Na koniec dodam, że przy 25 klatkach na sekundę aplikacja „zjada” 20 MB RAM, co uważam za niezły wynik patrząc na jej efektowność.

 • Wymaga Androida:
 • 2.1 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 1,6M
Celestial_Bodies_1
Celestial_Bodies_2

SyncSMSlogo

7. SyncSMS – 8,22 zł

SyncSMS na pewno zainteresuje wielu posiadaczy duetu tablet i telefon z Androidem. Aplikacja pozwala na wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS za pomocą tabletu, a właściwie – kontrolowanie tej funkcji telefonu z naszego androidowego tabletu. Idea działania programu jest podobna do niedawno opisywanego TexTab, z tym że oba programy mają do synchronizacji trochę inne podejście. Dodatkowo TexTab to wciąż beta, niedostępna w markecie i odrobinę zabugowana – SyncSMS to już pełnoprawna, skończona aplikacja.

Zamiast synchronizować urządzenia za pomocą Bluetooth (jak to robi TexTab), SyncSMS wykorzystuje nasze konto Dropbox. Zaletą takiego rozwiązania jest nieograniczona odległość na jaką możemy oddalić nasze gadżety i uniezależnienie ich od np. konieczności działania w jednej sieci WiFi.

Z innych zalet aplikacji warto wymienić współpracę ze wszystkimi tabletami, niezależnie od tego, czy posiadają system 3.x, czy 2.x. Dodatkowo, jeśli nasz smartfon pracuje na Androidzie 2.3 lub nowszym i cenimy sobie prywatność możemy nasze wiadomości szyfrować, by nie synchronizowały się jako czysty tekst. Ostatnią cechą bardzo na plus jest wygodny i dopracowany interfejs – wiadomości prezentowane są w wątkach, nie ma też problemów z wybieraniem adresata z książki numerów.

Z wad programu należy przede wszystkim wymienić synchronizację interwałową, czyli „co jakiś czas”. Wiadomości nie są w żaden sposób pushowane między urządzeniami, sami musimy zdecydować jak często będą łączyły się z Dropboxem by pobrać (tablet) lub wysłać (telefon) nowe wiadomości. Możemy wybrać częstotliwość synchronizacji w menu, od 15 sekund do 4 godzin. Dodatkowo możemy wyłączyć synchronizację między określonymi godzinami, np. w nocy. Mniejszą wadą jest dzielenie długich wiadomości na części i wysyłanie ich jako kilka SMS-ów.

Aplikacja jest mimo wszystko bardzo ciekawa i przydatna, a jej interface dużo wygodniejszy niż w roboczym TexTabie. Warto obserwować jej rozwój, bo w ustawieniach programu jest kilka niedostępnych, ale ciekawych opcji – logowanie się do Gmaila i „push” między urządzeniami. Prawdopodobnie autor planuje wprowadzić w przyszłości synchronizację wiadomości za pomocą naszej skrzynki Gmail.

 • Wymaga Androida:
 • 2.1 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 414k

screeny z tabletu:

SyncSMS_tablet_kopia
SyncSMS_tablet_ustawienia
SyncSMS_tablet_ustawienia_2

screen z telefonu:

SyncSMS_telefon

MaxthonLogo

8. Maxthon Mobile Browser – darmowa (dla smartfonu, tabletu), dostępna jest też wersja dla tabletów z 10-calowym wyświetlaczem

Maxthon Mobile Browser to ciekawa alternatywa dla systemowej przeglądarki Androida. Przede wszystkim oferuje to, co powinna oferować nowoczesna przeglądarka – przeglądanie w kartach, dodatki, które można ściągnąc z Marketu, kilka skórek i wzorów kolorystycznych menu. Dodatkowo ma własny, wbudowany czytnik RSS do którego możemy szybko dodać każdą stronę i który posiada własny widżet. Oprócz tego przeglądarka posiada bardzo bogate menu ustawień – możemy wybrać domyślną wyszukiwarkę (Google lub Bing), folder dla ściąganych plików i wiele innych.

Najciekawszymi cechami przeglądarki są: synchronizacja zakładek, ekran początkowy i obsługa gestów. Jeśli używamy na komputerze, lub innym urządzeniu z Androidem Maxthona, przeglądarka zapewnia synchronizację zakładek i ulubionych. Strona startowa to właściwie trzy ekrany – jeden daje dostęp do wszystkich zainstalowanych dodatków, drugi to tematyczny agregator stron (niestety nie możemy go sami edytować), trzeci to nazwany przez twórców „Speed Dial” – szybki dostęp do stron ulubionych. Gesty zaś to zbiór kilku ruchów ułatwiających nawigację – mamy gest otwarcia nowej karty, zamknięcia, poruszania się między kartami i przywrócenia ostatnio zamkniętej karty. Nie spodziewałem się, że mogę przekonać się do takiego rozwiązania, a jednak okazało się bardzo wygodne.

Największą wadą przeglądarki jest zawsze włączona obsługa zawartości Flash, która na przeładowanych nią stronach wyraźnie zacina przeglądarkę. Inną, bardziej frustrującą niż denerwującą cechą jest to, że przy włączonej obsłudze gestów każdy nasz ruch zostawia na ekranie żółtą smugę.

Ciekawostką jest wersja przystosowana dla tabletów z ekranem 10 i więcej cali. Niestety nawigacja jest tylko odrobinę zmieniona w stosunku do mniejszego odpowiednika, a kilka funkcjonalności jest wyraźnie okrojonych, jak np. ekran startowy (tu tylko jeden), czy brak dodatków, motywów i skórek.

 • Wymaga Androida:
 • 1.6 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 2,4M

screeny z tabletu:

Maxthon_tablet_1
Maxthon_tablet_2

screeny z telefonu:

Maxthon_telefon_1
Maxthon_telefon_2
Maxthon_telefon_3

runpee_logo

9. RunPee – darmowa

Są aplikacje i są aplikacje genialne. RunPee zdecydowanie należy do tych drugich. Jeśli raz na jakiś czas chodzicie do kina to znacie ten problem – film rozkręcił się na dobre, a my nagle czujemy silną potrzebę wyjścia do toalety.

Można to przetrzymać, albo skorzystać z tej aplikacji. Powie nam ona, w którym momencie filmu najlepiej wyjść do toalety oraz ile czasu mamy na załatwienie swoich potrzeb. Oczywiście program wskazuje najnudniejsze momenty. Dowiemy się kiedy jest najlepsza pora na opuszczenie sali (np. jeden aktor mówi daną kwestię), a nawet dostaniemy streszczenie przegapionej sceny.

To nie koniec świetnych zastosowań. Spóźniasz się do kina? Żaden problem – program Ci powie co działo się na początku. Czasami siedzisz się na końcowych napisach, bo może coś się jeszcze po nich pojawi. Z RunPee już wiesz, czy warto czekać.

Jedyną wadą jest język angielski, ale nie powinno to stanowić problemu dla większości osób.

Aplikacja z pomysłem, obowiązkowa dla kinomanów!

 • Wymaga Androida:
 • 2.2 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 1,1M
https://www.youtube.com/watch?v=oU7szsk95II
runpee1
runpee2

obscuralogo

10. ObscuraCam – darmowa

W trosce o zachowanie prywatności, przy współpracy z organizacją Witness, powstała aplikacja ObscuraCam.

Służy ona do zamazywania twarzy na fotografiach. Jeśli szanujemy prywatność innych osób, program będzie dla nas bardzo pomocny. Oczywiście nie ogranicza się jedynie do twarzy – ukryć możemy wszystko czego ludzkie oczy nie powinny oglądać.

Działanie jest bardzo proste, robimy zdjęcie lub wybieramy je z galerii, a ObscuraCam automatycznie wykryje znajdujące się na nim twarze. W razie potrzeby możemy ręcznie ustalić 'zakazane pole’. Zamazywać możemy na kilka sposobów, a jeśli komuś nie odpowiada pikseloza znana z rozpraw sądowych, może użyć zabawnych okularów z nosem.

Aplikacja jest jeszcze w fazie beta, więc czasami odmawia posłuszeństwa – największym problemem są obrócone zdjęcia.

Miło wiedzieć, że ktoś na tym świecie jeszcze dba o naszą prywatność. Dzięki temu programowi stało się to prostsze niż kiedykolwiek.

 • Wymaga Androida:
 • 2.1 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 1,5M
obscura1
obscura2
obscura3

Weekendowa2

Na dzisiaj to wszystko. W ferworze testowania nowych aplikacji pamiętajcie, że są wakacje, więc trzeba z nich skorzystać ?

Wszelkie sugestie oraz propozycje aplikacji możecie wysyłać na adres bartosz.dul[at]android.com.pl.

W imieniu całego zespołu WPGiA życzymy wam udanego tygodnia. Do zobaczenia w następny weekend wraz z kolejną dawką gier i aplikacji.

Sprawdź najnowsze wpisy