TexTab – wyślij SMS przy pomocy tabletu

Mateusz Gryc Mateusz Gryc Aplikacje
textab_ikona

Wszystkich posiadaczy telefonu oraz tabletu z Androidem (nie ważne, czy z wersją 3.x, czy 2.x) może zainteresować nowa, bardzo przydatna aplikacja, która pojawiła się niedawno na forum xda-developers – TexTab. Obecnie jest w wersji beta, ale zapowiada się na tyle ciekawie, że zachęcam do bliższego zapoznania się z nią.

Aplikacja umożliwia wysyłanie wiadomości SMS za pomocą tabletu. Dokładnie tak – nie z tabletu, a jedynie z jego pomocą. Urządzeniem wysyłającym i odbierającym wiadomości jest oczywiście telefon, ale dzięki TexTabowi możemy kontrolować wiadomości tabletem. Aplikację instaluje się na obu urządzeniach, następnie wskazuje które z nich to telefon, a które tablet. Ostatnim krokiem jest sparowanie urządzeń za pomocą bluetooth – w ten sposób odbywa się między nimi komunikacja. Po wykonaniu tych trzech prostych kroków TexTab na telefonie działa w tle, a na tablecie dostajemy prosty edytor i podgląd wiadomości.

Sparowanie urządzeń na stałe to największa zaleta aplikacji. Wiadomości nie są synchronizowane co jakiś czas, ale, jak pisze sam autor – „pushowane” między naszymi gadżetami. I faktycznie to działa – nowe SMSy pojawiają się na tablecie błyskawicznie, tak samo jest z wysyłaniem. Oczywiście mamy dostęp do standardowego systemu powiadomień o przychodzących wiadomościach.

Połączenie przez bluetooth to wielka zaleta aplikacji (szybkość przekazywania wiadomości), ale ma też dwie podstawowe wady. Pierwszą jest ograniczenie odległości między naszymi urządzeniami. Teoretycznie parowanie urządzeń powinno działać bezproblemowo do 10 metrów, użytkownicy polecają jednak nie przekraczać 4-5 metrów.

Drugą wadą jest ciągle włączona i działająca antena bluetooth – a to oczywiste obciążenie dla baterii. Autor planuje jednak dodatkowo wprowadzić parowanie za pomocą WiFi – urządzenia działające w obrębie jednej sieci będą komunikować się w ten sposób, odciążając bluetooth.

TexTab jest wciąż w wersji beta i ma kilka denerwujących ograniczeń, które deweloper obiecuje usunąć jak najszybciej. Najbardziej frustrujące są: błąd polegający na dublowaniu się niektórych wiadomości, oraz brak raportów dostarczenia. Dodatkowo nie ma obecnie wygodnego sposobu wybrania numeru z książki – niby możemy wybrać kontakt, ale jeśli ma on przypisany więcej niż jeden numer, nie możemy zdecydować pod który chcemy wysłać wiadomość – aplikacja zawsze wybierze pierwszy w kolejności. Jeśli zamiast na „domowy” chcemy napisać na „komórka”, musimy numer skopiować sami, lub po prostu wpisać. Jeżeli chodzi o MMS – autor nie przewiduje jak na razie wprowadzenia obsługi tych wiadomości.

textab_screen

Ze znanych błędów, użytkownicy wymieniają także przerywanie połączenia na Asusie Transformerze gdy podłącza się klawiaturę – trzeba parować urządzenia ponownie. Od siebie dodam jeszcze, że aplikacja ma wyjątkowo brzydki layout, ale autor zdaje sobie z tego sprawę – określa go jako „roboczy” i obiecuje uatrakcyjnić w przyszłości.

Ogólnie, mimo niedoróbek typowych dla wieku dziecięcego polecam wypróbować TexTab – obsługa urządzeń niezależnie od wersji Androida (teoretycznie można nawet sparować dwa telefony… inna sprawa czy to ma jakikolwiek sens 😉 , wygodne wyświetlanie wiadomości w wątkach i stabilność działania (mimo że to wczesna wersja beta, nie wywaliła mi się ani razu!) to jej największe plusy.

Jeśli przekonałem was do zostania betatesterami TexTaba, oficjalny temat aplikacji znajdziecie tutaj, skąd można ją pobrać (na razie nie jest dostępna w Markecie), oraz podzielić się wszelkimi znalezionymi błędami i pomysłami na rozwój aplikacji.

źródło: forum.xda-developers.com

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy