ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Z Androidem na sportowo – rower

Autor: Michał Lukoszek Kategoria: Aplikacje
AYDKU

Dzisiaj rozpoczynamy nowy cykl – „Z Androidem na sportowo”. W każdym odcinku będziemy prezentować aplikacje, które mogą przydać się nam podczas różnych form aktywności fizycznej.

Na pierwszy ogień idą aplikacje przydatne podczas jazdy na rowerze. Znajdziecie tutaj nie tylko programy stricte rowerowe, ale także takie, które mają szereg innych zastosowań. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie.


UlysseSpeedometerLogo

1. Ulysse Speedometer + płatna
Ulysse Speedometer to aplikacja, którą wykorzystamy jako licznik rowerowy. Program pokazuje podstawowe informacje, takie jak: szybkość, średnia szybkość, dystans. Posiada także kompas – działający w oparciu o GPS. Może obliczać przyspieszenie do 60km/h, 100km/h oraz czas na ¼ mili. Chociaż to w przypadku roweru chyba nie jest najbardziej potrzebne.

To, co go wyróżnia to bardzo efektowna oprawa graficzna. Wraz ze zmianą szybkości zmienia się podświetlenie prędkościomierza.

Niestety program nie działa w tle. Po każdym powrocie do programu zerują się informacje o aktualnej trasie (dystans, czas).
Ulysse Speedometer występuje w wersji bezpłatnej – z reklamami oraz płatnej – bez reklam, dodatkowo pokazującej adres aktualnej pozycji.

 • Wymaga androida: 1.6 lub nowszy
 • Rozmiar: 0,9MB – bezpłatna, 1,2MB – płatna
 • Cena: darmowy lub 5,7zł
 • Możliwość instalacji na karcie: Tak
UlysseSpeedometerScreen1
UlysseSpeedometerScreen2

MoveBikeComputerLogo

2. Move! Bike Computer
Move! Bike Computer to kolejny licznik rowery, ale o dużo większych możliwościach. Poza podstawowymi informacjami, takimi jak czas, prędkość czy dystans może pokazywać także m.in. sumę zjazdów i podjazdów, czas postoju i kurs. Sami możemy wybrać 10 wartości, które będziemy mogli obserwować. Dodatkowo program zapisuje także naszą trasę, którą później możemy eksportować do formatów: klm, gpx lub csv.

Prawie cały program jest w języku polskim. Jedyne, co nie zostało zlokalizowane to oznaczenia poszczególnych wartości na ekranie głównym.Aplikacja może działać w tle.

 • Wymaga androida: 1.5 lub nowszy
 • Rozmiar: 420kB
 • Cena: darmowy
 • Możliwość instalacji na karcie: Tak
MoveBikeComputerScreen1

VeloxLogo

3. Velox + płatna
Velox ostatni licznik rowerowy w naszym zestawieniu. Tym czym wyróżnia się spośród pozostałych to czytelność i prostota. Duże czarne cyfry na białym tle sprawiają że nawet przy mocnym słońcu widzimy wszystkie wskazania.

Mamy dostęp do takich informacji jak szybkość (chwilowa, średnia, maksymalna), dystans, czas jazdy, kompas. W wersji płatnej dodatkowo program może nagrywać ślad oraz eksportować go do formatu gpx.

Po zainstalowaniu dodatku Velox OSM/OCM uzyskujemy możliwość wyboru mapy. Poza domyślnymi mapami Google możemy skorzystać z OpenStreetMap lub OpenCycleMap.

 • Wymaga androida: 1.6 lub nowszy
 • Rozmiar: 391kB – aplikacja, 71kB – rozszerzenie do wersji płatnej, 28kB – dodatek OSM/OCM
 • Cena: darmowy lub 3,94zł
 • Możliwość instalacji na karcie: Tak
VeloxScreen1
VeloxScreen2
VeloxScreen3

4. TrekBuddy
TrekBuddy to bardzo niepozorny program o bardzo dużych możliwościach. Jest to nawigacja, która nie posiada własnych map. O mapy musimy zadbać sami. Takie rozwiązanie ma bardzo dużo zalet. Po pierwsze mogą to być dowolne mapy, nie jesteśmy ograniczeni do Google. Po drugie możemy je także tworzyć. Po trzecie do map wgranych do telefonu mamy dostęp offline.

Społeczność użytkowników programy jest bardzo duża. Bez problemu znajdziemy potrzebne mapy (zarówno darmowe, jak i płatne, oferowane przez wydawnictwo compass). Zaznaczyć trzeba, że program nie wyznacza trasy. Jego zadaniem jest pokazanie na mapie gdzie dokładnie się znajdujemy, dlatego jest to idealny program na wycieczki w górach i lasach.

 • Wymaga androida: 1.5 lub nowszy
 • Rozmiar: 441kB
 • Cena: darmowy
 • Możliwość instalacji na karcie: Nie
2
1

TraseoLogo

5. Traseo
Traseo to program współpracujący z portalem o takiej samej nazwie. Idea serwisu opiera się na trasach tworzonych przez użytkowników, którzy sporządzają je wraz ze śladem GPS, zdjęciami, opisami. Następnie dzielą się nimi z innymi. Dzięki aplikacji możemy tworzyć własne szlaki oraz ściągać przygotowane przez innych. Jest to świetny sposób na zwiedzanie oraz odkrywanie nowych miejsc.

Sama aplikacja jest trochę toporna w obsłudze. Brak obsługi multitouch. Ściągnięte trasy wraz z mapami możemy przeglądać offline. Ciekawą opcją jest także wykres wysokości – dzięki czemu wiemy jak wygląda ukształtowanie terenu.

 • Wymaga androida: 1.5 lub nowszy
 • Rozmiar: 1.2MB
 • Cena: darmowa
 • Możliwość instalacji na karcie: Nie
TraseoScreen1
TraseoScreen2
TraseoScreen3

MyTrackLogo

6. My Tracks
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć aplikacji My Tracks. Przez wielu jest uważana za najlepszy program śledzący naszą pozycję za pomocą GPS. Poza funkcją rejestrowania trasy, na mapie możemy umieszczać znaczniki, które występują w dwóch rodzajach. Pierwszy zapisuje statystyki w danym miejscu, w drugim możemy dodać punkt orientacyjny wraz z opisem.

Po zapisaniu śladu GPS możemy przejrzeć wykres przedstawiający zmiany szybkości oraz wysokości w czasie, a także zobaczyć statystyki trasy. Dodatkowo wszystko możemy wysłać do Google maps, Google Fusion Tables oraz Google docs. W tym ostatnim przypadku tworzony zostaje arkusz kalkulacyjny, w którym zgromadzone są różne informacje o trasie.

 • Wymaga androida: 1.5 lub nowszy
 • Rozmiar: 1,1MB
 • Cena: darmowy
 • Możliwość instalacji na karcie: Tak
MyTrackScreen1
MyTrackScreen2
MyTrackScreen3

RuntasticLogo

7. Runtastic + płatna
Runtastic to przedstawiciel programów, które większość nazywa „tymi do biegania”. Jest ich bardzo dużo, są do siebie podobne i dlatego trudno wybrać najlepszy. W komentarzach na Facebooku pisaliście o Endomondo i CardioTrainer. Programy te już opisywaliśmy (tutaj i tutaj), dlatego dzisiaj opisze Runtastica. W najbliższym czasie planujemy duży test tego typu programów.

Runtastic to aplikacja monitorująca naszą aktywność fizyczną. W czasie jazdy zapisuje ona różne informacje, takie jak szybkość, wysokość, czas, ilość spalonych kalorii czy tętno (jeżeli dysponujemy dodatkowym sprzętem). Dodatkowo zapisuje nasz ślad na mapie. Wszystkie te dane przedstawione mamy później w tabelkach, wykresach i mapkach. Wyniki możemy przejrzeć w Internecie lub pochwalić się nimi na Facebooku.

Program posiada parę opcji, które nie są oferowane w programach konkurencji. Pierwszą z nich jest Live Tracking. Umożliwia ona śledzenie na żywo w Internecie naszej pozycji; opóźnienie wynosi parę sekund. Kolejną ciekawą opcją jest możliwość wykonywania zdjęć podczas treningu. Zdjęcia pozycjonowane są na mapie naszego treningu zarówno w Internecie, jak i na telefonie. Niestety, te dwie opcje dostępne są tylko w wersji płatnej. Wersja bezpłatna wyświetla również reklamy.

 • Wymaga androida: 2.0 lub nowszy
 • Rozmiar: 5MB
 • Cena: darmowy lub 19,84zł
 • Możliwość instalacji na karcie: Tak
RuntasticScreen1
RuntasticScreen2
RuntasticScreen3

GeocachingForAndroidLogo

8. C:geo ~ geocaching for Android
C:geo to program do geocachingu. Pokazuje na mapie wszystkie skrzynki. O każdej z nich możemy przeczytać dokładne informacje, komentarze, podpowiedzi oraz zobaczyć zdjęcia. Istnieje opcja zapisu wszystkich potrzebnych danych do pamięci telefonu, co umożliwia pracę w trybie offline. Program może nas nawigować do miejsca ukrycia naszego skarbu.

Dzięki współpracy z serwisem geocaching.com możemy logować się na założone tam konto. Umożliwia to aktualizowanie informacji o naszych znaleziskach za pomocą telefonu.

Obsługa programu jest bardzo prosta i intuicyjna. Wszystko działa szybko. Jedyną wadą, jaką zauważyłem, jest niestabilność; czasami aplikacja zawiesza się. Pomimo tego szczerze ją polecam. Możemy odkryć wiele ciekawych miejsc, do których normalnie byśmy nie dotarli.

Co to jest geocaching?
Geocaching to zabawa polegająca na odnajdywaniu skrzynek (cache) ukrytych przez innych użytkowników. Wielkości skrzynek, ich zawartość, jak i miejsca ukrycia są bardzo różne.
Więcej informacji znajdziecie tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Geocaching – geocaching na Wikipedii
http://www.geocaching.com – oficjalna strona
http://opencaching.pl – Polska strona
http://wiki.opencaching.pl – encyklopedia wiedzy

 • Wymaga androida: 1.5 lub nowszy
 • Rozmiar: 2,1 MB
 • Cena: darmowy
 • Możliwość instalacji na karcie: Tak
GeocachingForAndroidScreen1
GeocachingForAndroidScreen2
GeocachingForAndroidScreen3

AYDKU

To już wszytko na dziś.  Mamy nadzieję, że któryś program Was zainteresował. Teraz musicie go tylko zainstalować, wsiąść na rower i wyruszyć w drogę. Może gdzieś się spotkamy?

Już teraz zapraszamy na kolejne wydanie „Z Androidem na sportowo”, w którym przedstawimy programy do biegania. Z komentarzy wynika, że większość z was używa Endomondo albo CardioTrainer. Obydwa znajdą się w naszym zestawieniu, ale zaprezentujemy także inne, równie ciekawe i warte uwagi.

Sprawdź najnowsze wpisy