Nasze telefony to przenośne komputery osobiste, które pozwalają nam pracować, uczyć się, robić praktycznie każdą rzecz o różnej porze dnia i w dowolnym miejscu. Coraz częściej widuję osoby, które piszą jakieś teksty na swoich telefonach. Niektórzy pewnie piszą jakieś wypracowania, notatki, inni jakieś raporty. Pewnie znajdą się i tacy, którzy piszą swoje powieści czy książki na smartfonie. Już nie raz spotkałem osobę, która podłączyła sobie do smartfona zewnętrzną klawiaturę, by pisać szybciej i przede wszystkim wygodniej. Na czymś jednak trzeba zapisywać te nasze przemyślenia, dlatego dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytanie – jakie są najlepsze edytory tekstu na Androida?

Edytory tekstu – JotterPad

Pierwszą propozycją jest JotterPad. Według autorów aplikacji jest to edytor tekstu przeznaczony dla kreatywnych pisarzy. Idealny do pisania książek, powieści, tekstów, wierszy, esejów, szkiców i scenariuszy. Chyba wszystko, co da się napisać, zostało tu wymienione, ale to prawda. Ten edytor świetnie nada się do każdego rodzaju tekstu. Aplikacja jest dość prosta w obsłudze, nie oferuje zbyt wielu bajerów natomiast wszystko to co potrzebne – można ustawić ciemne tło, synchronizować pliki z chmurą, zobaczyć szczegółowe statystyki, zmieniać czcionki, dowolnie edytować tekst. Edytor posiada bardzo ładny, minimalistyczny i miły dla oka interfejs.

JotterPad do pobrania w Google Play

Edytory tekstu – Writter Plus

Edytory tekstu na Androida

Następny edytor tekstu to Writter Plus. Kolejna aplikacja stworzona do pisania przeróżnych wpisów na swoim telefonie. Wydaje mi się jednak, że najbardziej nadaje się do pisania na szybko krótkich tekstów, ponieważ nie wspiera synchronizacji w tle z chmurą. Jest to bardzo ważne przy pisaniu długich tekstów, żeby nic nam się nie wykasowało przez przypadek. Wspiera oczywiście tryb nocny, formatowanie tekstu. Nie jest tak ładnie wykonany, jak JotterPad, ale najważniejsze, że nie męczy bardzo oczu podczas pisania. Aplikacja nie zaskoczy nas tutaj żadnymi reklamami, za co należy się duży plus dla twórców. Aplikacja raczej dla niewymagających, ale w zupełności wystarczająca do krótkich tekstów czy notatek.

Writter Plus do pobrania w Google Play

Edytory tekstu – Novelist

Novelist to edytor tekstu, który wita nas bardzo ciekawym i dobrze wyglądającym toturialem. Pokaże on nam jak zacząć pisać swoje dzieła i dobrze wykorzystać potencjał aplikacji. Novelist wspiera synchronizację za pomocą Google Drive, co przyda się na pewno przy pisaniu dłuższych tekstów. Ten edytor tekstu różni się od innych przede wszystkim tym, że ma możliwość budowania konspektu. Możesz planować swoje wypracowania, dzielić na działy, sceny i tak dalej. Bardzo przydatna funkcjonalność, jeśli ktoś pisze na przykład scenariusz. Można też zapisywać wcześniej już używane szablony i używać ich podczas pisania nowych książek.

Novelist do pobrania w Google Play

Edytory tekstu – PenCake

PenCake to przede wszystkim prosty i minimalny interfejs użytkownika. Pomaga on skupić się w 100% na historii, którą masz zamiar napisać. Możesz zapisywać kilka wpisów, które potem utworzą jeden duży artykuł. Aplikacja oferuje wiele funkcji, które pomogą ci w pisaniu swoich dzieł, ich przetrzymywaniu i zabezpieczeniu. Łatwość sortowania, możliwość dodawania zdjęć do swoich wpisów, wysoka czytelność, ładna oprawa graficzna oraz opcjonalny kod dostępu do edytora sprawia, że PenCake idealnie nadaje się do prowadzenia swojego pamiętnika. Oczywiście nada się też do innych rodzajów tekstów, ale wydaje mi się, że PenCake został stworzony właśnie po to, by pisać dzienniczki ze swojego życia.

PenCake do pobrania w Google Play

Zobacz też: Skracanie linków na telefonie – aplikacje

Edytory tekstu na Androida – podsumowanie

Wydaje mi się, że te cztery powyższe propozycje w zupełności wystarczą i któraś z nich na pewno przypadnie wam do gustu. Mam nadzieję, że spełnią wasze wymagania i pomogą pisać arcydzieła literackie w każdych warunkach. Ważne jest, by aplikacja wam się podobała, a pisanie było wygodne i przyjemne. Oczywiście niemałą rolę odgrywa tu klawiatura, ale nie o tym był ten wpis. Jeśli interesuje was spis najlepszych klawiatur na Androida, sprawdźcie tekst Michała. To tyle, trzymam kciuki za wasze teksty!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Rygielski