Uważajcie na chińskie aplikacje – za dużo od Was chcą

Łukasz Pająk Aplikacje 2018-12-01

Prywatność to dosyć problematyczny temat. Szczególnie w Chinach, gdzie rząd ma zamiar oceniać obywateli przez każdy ich ruch. Jednak Państwo Środka jest państwem… specyficznym. Niemniej tamtejsze firmy mają podobny punkt myślenia i stosują go nie tylko w obrębie wewnętrznych poczynań. To oznaczać może, że co chińskie, to śledzi i wie o nas za dużo. To oczywiście nadużycie, które niejako staje się stereotypem, ale wystarczy spojrzeć, że kolejne kraje negatywnie opowiadają się za technologią 5G od Huawei. To globalny problem, który nie do końca jeszcze nas dotyka. Problemem dla nas są chińskie aplikacje, które zdecydowanie chcą za dużo.

Czy prywatność jeszcze ma znaczenie? Chińskie aplikacje mają ją za nic

wechat

CCA, czyli China Consumer Association, organizacja odpowiedzialna za chronienie konsumentów, ich praw i dbanie i ich dobra, stwierdziła, że ponad 90% aplikacji gromadzi zbyt wiele danych na temat użytkowników. Przy okazji nie wspominając o tym użytkownikowi, a mowa jest o takich potęgach jak Weibo i WeChat. Jednak problemy dotykają też stosunkowo prostych aplikacji — chociażby edytorów zdjęć. Po co takim aplikacjom nasza lokalizacja, dane na temat urządzenia czy też dostęp do czytnika linii papilarnych? Oczywiście nie liczcie na to, że gdziekolwiek jest napisane o użyciu tego typu dostępów. Zresztą, czy ktoś by to doczytał w regulaminach?

Zobacz też: Clean Master nadużywa uprawnień, jak i cała firma stająca za tym programem!

Pół biedy, jeśli uzyskane dane są wykorzystywane w celach personalizacji reklam. Jednak CCA wspomina, że tego typu nadużycia mogą posłużyć jako narzędzie „zła” — kradzieży, włamań, a nawet morderstw. Dlatego zawsze pamiętajcie, aby weryfikować przyznawane aplikacjom uprawnienia.

Źródło: Sixth Tone • stark2991

  W Chinach niedawno weszła ustawa nakazująca firmom współpracę z rządem, także już wiecie dlaczego.

 • Marucins

  Oczywiście że trzeba uważać i nie tylko na chińskie ale na każda aplikację. Zalecam domyślną blokadę aplikacji z wykorzystaniem Xposed+XPrivacyLua – po uruchomieniu softu odhaczać i zezwalać wybranym kategoriom dostęp.

  • Tomasz

   Popieram. A poniewaz wlasnie jestem po unboxinu mi pad 4, moge dodac, ze wlasciwie problem nie istnieje. Ze wzgledu na nieznajomosc chinskiego, chinskich aplikacji nie da sie uzywac. Co do os, to i tak zastepuje sie go customem.

 • marcus1212

  „CCA wspomina, że tego typu nadużycia mogą posłużyć jako narzędzie zbrodni — kradzieży, włamań, a nawet morderstw.”

  wg Wiki:
  „Zbrodnia – czyn człowieka, który spotyka się ze szczególnym potępieniem ze strony społeczności. Termin ten zawsze odnoszono do zbrodni umyślnego pozbawienia życia”. Kradzież czy włamanie raczej tu nie należą.

  • Łukasz Pająk

   Niejako to się wpasuje. Jednak zmieniłem słówko, dzięki 😉x