Koniec Google Hangouts — cieszcie się nim, póki jeszcze możecie

Łukasz Pająk Aplikacje 2018-12-01

Google robi wiele dla mobilnego rynku. Bez Androida z pewnością dzisiejszy świat mógłby inaczej wyglądać. Jest to więcej niż pewne, bo nikt nawet nie próbował stworzyć systemu na taką skalę. Niemniej Amerykanom też zdarza się często wyjść do konsumentów z niezrozumiałymi propozycjami. W tym roku zostało to dobitnie pokazane, ale skupmy się na samej sferze programistycznej. Zauważyliście, że Google utrzymuje wiele sprzecznych sobie komunikatorów jednocześnie? Oczywiście dla każdego z nich jest jakaś wizja, ale ostatecznie kończy się ona klęską… To samo ma czekać jedną z najpopularniejszych platform, czyli Hangouts.

To koniec Hangouts — co Google proponuje w zamian?

google hangouts

Jak podaje portal 9to5Google, Amerykanie mają zamiar zamknąć dostęp do Hangoutsa dla prywatnych potrzeb. Stać się to ma w 2020 roku, więc jeszcze trochę czasu jest, aby znaleźć alternatywę. Jednak czemu tylko firmy mają móc korzystać z tej platformy? W tym momencie przypominamy sobie ruch Google z zeszłego roku — gigant wtedy postanowił, że… rozdrobni Hangoutsa na Hangouts Chat (rozmowy tekstowe) oraz Hangouts Meet (wideorozmowy) i w ten sposób zaproponuje te usługi firmom. Pisałem już, że niektóre ruchy Amerykanów są niezrozumiałe? Niemniej taki właśnie jest cel, a co pozostaje zwykłym konsumentom? Wiadomości Google z RCS, ale tutaj też pojawia się problem. Co prawda Hangoutsa będzie trzeba porzucić dopiero w 2020 roku, ale czy do tego czasu tak zwane „SMS-y 2.0” wejdą w życie w każdym kraju?

Zobacz też: Jak wypada Pixel 3 Lite obok swojego starszego brata?

Jakby nie patrzeć, Hangouts już od dawna umiera, ale jeszcze do niedawna próżno było szukać równie prostej alternatywy. Nie ukrywam, że do dzisiaj korzystam z tej platformy, gdy ze znajomymi muszę porozmawiać przez Internet, żeby chociażby udostępniać ekran pulpitu. W takim razie może Wy polecicie idealne zastępstwo?

Źródło: 9to5Google • Krzysztof Nowacki

  No tyle że to co napisano w tym artykule nie jest prawdziwe. Hangout nie będzie zamknięty dla użytkowników prywatnych. Sam Hangout zostanie co prawda zamknięty, ale jego dotychczasowi użytkownicy mają zostać automatycznie przeniesieni do usług Chat i Meet, które mają zostać udostępnione wszystkim a nie tylko korzystającym z G Suite.

 • Martina Neumayer

  Meeeh.. a wystarczyło sobie przeczytać tu:
  https://twitter.com/happyinwater/status/1068861340800958466

 • 0001

  Nie znam osoby która używała by tego gniota. Google jest mistrzem w marnowaniu pieniędzy nie mają żadnych konkretnych pomysłów.

  • stark2991

   Ja używam. Teraz już znasz 🙂

 • Marucins

  Szkoda. Korzystam do wysyłania foto/wideo.

 • Variete

  Używałem non-stop, gdy miał obsługę SMS-ów. Teraz też używam, tylko dlatego, ze ma fajnego, prostego klienta pod Windows, dzięki czemu na szybko wysyłam różne linki ojcu (nie ma smartfona). Nadal szukam sprawnego, szybkiego komunikatora, który jednocześnie miałby obsługę SMS-ów (nie lubię mnożyć apek w smartfonie), a do tego miał dobrego klienta dla Windows. Na razie testuję Signala, ale nie da się założyć konta bez apki przypisanych do smartfona (a tego ojciec nie używa). No i chyba nie znajdę idealnego zamiennika dla Hangouts. Od biedy uszedłby Skype, ale znowu ja, ani reszta znajomych go nie używa, więc trzymać tę kobyłę w smartfonie tylko do wysyłania kilku linków dziennie… Niee…

  • CezaR

   Poleciłbym Ci Viber. Ma spoko klienta na Windowsa, tylko nie jestem pewny jak z zakładaniem konta przy logowaniu pierwszym na Win. Ogólnie tez jest powiązany z nr tel jako login ale nie wiem czy potrzebuje do tego appki czy sam nr wystarczy. Sprawdź.

   • Variete

    Dzięki, ale Viber SMS-ów nie obsługuje, prawda?

    • CezaR

     Prawda 😉
     Trzeba jeszcze poczekać na RCSa az zacznie działać u operatorów wtedy te aplikacje staną sie zbędne.

 • Krzysztof Pogłódek

  Tez interesuja mnie alternatywy, z ktorych mozna kozystac w przegladarce i w miare wygodnie w telefonie.

  • ja.n.

   wiadomości i allo też można uzywać w przeglądarce 🙂

  • jendrush

   Nie wiem jaką opinię masz o Telegram, ale on ma wiele klientów – PC, Linux, Mac, Android, WP, iOS, przeglądarka. Ja osobiście jestem zadowolony.

 • Ja korzystałem w czasach kiedy nie było messangera. Później Facebook wygryzał kolejne osoby i dziś nie ma z kim rozmawiać na hangaucie. Szkoda, bo fajny komunikator bez żadnych bezsensownych bajerów.

 • CezaR

  Korzystam ale nie będę płakał bo raptem z 2 osobami tam sie komunikuje.

 • Czy ktoś w ogóle z tego na poważnie korzystał?

  • Bart B

   Ja, kiedy miało integrację z smsami.

  • gumis

   Na poważnie, to ja usuwam to z telefonu na samym początku 😛

  • Krzysztof Pogłódek

   Moim domyslnym (i jedynym) komunikatorem byl Google Talk, no i automatycznie Hangout. Z Facebook Messengera nie korzystam. Chyba pora wrocic na Gadu Gadu.x