ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
aplikacje do kontroli jakości powietrza

Zadbaj o swoje zdrowie! Najlepsze aplikacje do kontroli jakości powietrza na Androida

Autor: Michał Derej Kategoria: Aplikacje

Smog to gigantyczny problem w wielu polskich miastach. To wyjątkowo groźne zjawisko atmosferyczne (tylko w Polsce z powodu smogu rocznie umiera ponad 40 tysięcy osób) , które powstaje na skutek mieszania się powietrza z dymem i spalinami, zamienia spacery w sezonie grzewczym w prawdziwy koszmar. Na całe szczęście dzięki smartfonom bezproblemowo sprawdzimy jakość powietrza w naszej okolicy i dowiemy się, czy wyjście z domu to dobry pomysł. W dzisiejszym artykule przedstawię Wam trzy najlepsze aplikacje, dzięki którym zadbacie o swoje zdrowie.

Airly

Airly to moim zdaniem najlepsza aplikacja do kontroli jakości powietrza w danym miejscu. Program jest bardzo intuicyjny – po uruchomieniu od razu zlokalizuje, gdzie się znajdujemy i przedstawi nam cztery najważniejsze informacje o jakości powietrza:

  • CQAI – wskaźnik godzinowej jakości powietrza. Aplikacja podaje go w skali od 0 do 100,
  • PM 2,5 – stężenie pyłu o średnicy 2.5 mikrometra lub mniejszej w metrze sześciennym powietrza,
  • PM 10 – stężenie pyły o średnicy 10 mikrometrów lub mniejszej w metrze sześciennym powietrza,
  • Wilgotność – zawartość pary wodnej w powietrzu.

Aplikacje dane pobiera z wielu lokalizacji – na mapie wskazać możemy dowolną stację, by natychmiast dowiedzieć się o warunkach panujących w danym miejscu. Najczęściej odwiedzane lokalizacje możemy oczywiście dodawać do ulubionych. Na samym końcu warto wspomnieć, że Airly może wysyłać nam powiadomienia na temat aktualnej jakości powietrza w danym miejscu – opcję tę skonfigurować możemy w ustawieniach.

Cena: Darmowa

Pobierz:

Kanarek – ostrzeżenia o smogu

Kolejny świetny program, który chciałbym zaprezentować Wam w dzisiejszym artykule to Kanarek. Na początku warto skupić się na niezwykle interesującej nazwie aplikacji, która pochodzi od kanarków, które w XVIII i XIX wieku towarzyszyły górnikom w szybach kopalnianych. Ptaki te są bardzo wrażliwe na toksyczne gazy – ich złe samopoczucie świadczyło, że przebywanie w kopalni może być niebezpieczne. Zwierzęta te w ciągu dziesiątek lat uratowały życie wielu górnikom. Wróćmy jednak do programu. Kanarek dane zbierać może z czterech źródeł (GIOŚ, LookO2, Syngeos i perfect-Air), do dyspozycji mamy zatem ponad 500 stacji. Naszą lokalizację narzędzie pobrać może automatycznie, interesujące nas miejsce sprawdzić możemy również dzięki mapie. Kanarek na tle konkurencji wyróżnia się przede wszystkim bogatymi wykresami jakości powietrza oraz prognozami na temat stężenia szkodliwych substancji – dzięki nim sprawdzić możemy, czy wieczorem lepiej będzie zdecydować się na przebieżkę, czy kolację w restauracji. Podobnie jak Airly, aplikacja może wysyłać nam powiadomienia – warto je skonfigurować, by zadbać o swoje zdrowie.

Cena: Darmowa

Pobierz:

Zobacz też: Dzięki Mapom Google umawianie się ze znajomymi będzie jeszcze łatwiejsze.

Air Quality | AirVisual

Ostatnią aplikacją, o której chciałbym wspomnieć w dzisiejszym artykule, jest Air Quality. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich pozycji program ten nie jest tworzony przez Polaków, pozwala jednak na sprawdzanie jakości powietrza praktycznie na całym świecie. Aplikacja wszystkie dane (a jest ich naprawdę sporo) prezentuje nam w czytelny sposób – użytkownik dodatkowo ma możliwość sprawdzenia siedmiodniowej prognozy. Zaraz pod informacjami o jakości powietrza znaleźć można zalecenia zdrowotne – porady te z pewnością przydadzą się dużej ilości osób. Interesującą możliwością Air Quality jest opcja podłączenia własnego miernika jakości powietrza. W aplikacji sprawdzić można również ranking najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Cena: Darmowa

Pobierz:

Co robić, jak żyć?

Pomimo tego, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest bardzo niezdrowe, to niewiele możemy z tym zrobić. Przede wszystkim warto zadbać o siebie i swoich sąsiadów – jeżeli posiadacie własny kominek, to nie spalajcie w nim śmieci ani żadnych odpadków, ponieważ szkodzicie głównie sobie i swoim dzieciom, a dodatkowo narazić możecie się na wysokie kary finansowe. Jeżeli lubicie spacerować w trakcie sezonu grzewczego, to zachęcam do zakupu dobrej maski z filtrem węglowym – od roku posiadam taki gadżet i muszę przyznać, że wieczorne wyjścia stały się znacznie przyjemniejsze, a dodatkowo pozbyłem się nieprzyjemnego kaszlu. Warto pamiętać również o zamykaniu okien w domu. Zachowajcie ostrożność!

Sprawdź najnowsze wpisy