Chrome żegna się z 32 milionami urządzeń z Androidem

Łukasz Pająk Aplikacje 2018-10-06

Google Chrome to najpopularniejsza przeglądarka na świecie – zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych. Z jednej strony mamy do czynienia z preinstalowanym programem, a z drugiej z po prostu atrakcyjną i prostą w obsłudze propozycją dla wszystkich. Oczywiście są też wady, ale nie one są teraz najważniejsze. Zamyka się pewna część historii. System, który pokazał nam przeglądarkę Google na Androidzie, nie będzie jej już dłużej wspierał.

Koniec wsparcia Chrome dla Androida JellyBean

android jelly bean chrome

Najnowsza wersja Chrome’a w repozytoriach Google wyraźnie wskazuje na to, że programiści podjęli decyzję o zaprzestaniu wspierania Androida 4.1-4.3 Jelly Bean. KitKat stanie się minimalną wersję oprogramowania, która jest wymagana do działania omawianej przeglądarki. Oznacza to, że około 3,5% użytkowników na świecie nie będzie mogło korzystać z aktualnego wydania Chrome’a. To przekłada się na około 32 milionów urządzeń na świecie według najnowszych danych, które bazują na zaangażowaniu w Sklep Play.

Zobacz też: Wear OS powraca do żywych!

Co ciekawe, Android 4.1 Jelly Bean został przedstawiony szerszej publiczności 10 czerwca 2012 roku. Pierwsze wydanie Google Chrome trafiło na Androida 27 czerwca tego samego roku. Tak, tak, niektórzy mogą nie pamiętać, ale stosunkowo długo musieliśmy czekać, aż Amerykanie zdecydują się pokazać swoją przeglądarkę na Robociku. Wcześniej dostępny był standardowy program systemowy.

źródło: XDA Developers • Whitney

  a ja nie korzystam na Androidzie ani z systemowej przeglądarki, ani z żadnego Firefoxa, Opery, Edge’a czy wspomnianego w artykule Chrome’a.. Dla mnie NAJLEPSZĄ przeglądarką na Android i z której sam korzystam jest Samsung Internet w wersji beta – nawet Chrome się przy niej chowa!

 • Damian

  No i bardzo dobrze. Korzysta jeszcze ktos rozsadny z przegladarki na systemie Android 4.1?? Zauważcie proszę, że prawie wszyscy zaznaczyli „Jest w porządku” pod artykułem. To znaczy, że raczej mało kto się tym przejmuje..

 • Dragon84

  Kilka razy korzystałem z tej przeglądarki i wiem że są lepsze przeglądarki. Najpopularniejsza bo wciskają na siłę do każdego smartfona

 • Marian Kuffa Abungo

  No nie żeby coś, ale telefony pracujące na fasolce raczej słabo sobie radzą z Chrome.

 • KepleRPL

  Bardzo dobra decyzja. Elektronika nie starzeje się tak ładnie jak samochody tylko po prostu przestaje się nadawać do użytku. W ten sposób wymuszają ruch w branży choć pewnie najbardziej oporni i tak znajdą sposób żeby korzystać ze staroci. Umówmy się, że ledwo działające cegiełki za złotowkę z ofert u operatorów nie zdobędą statusu pierwszych iPhone’ów więc po prostu zasmiecają rynek i jak widać na powyższym przykładzie również statystyki.

  • Maciej Grygo

   Nie zgodzę się z twoją opinią, ponieważ jest ciekawe zastosowanie starych telefonów (4.x) jako wideorejestratory samochodowe. Są też inne ale to jest jedno z popularniejszych.

 • Marucins

  Łukasz nie zgodzę się w pierwszym zdaniem.
  To nie jest „najpopularniejsza przeglądarka na świecie – zarówno na urządzeniach […] stacjonarnych.” To największy bloatware jeśli chodzi o przeglądarki.,
  To dziadostwo rozdawali niemal do wszystkiego. Do tego stopnia że bałem się iż przy zakupach w warzywniaku pani zapyta czy chce zainstalować sobie Chrome.

  • PolishPig

   Co nie zmienia faktu że jest najpopularniejsza przeglądarka na świecie.

  • Krzysztof Jankowiak

   Serio pani z warzywniaka miałaby się o to zapytać

  • Martina Neumayer

   Zrobiła się.. czy może lepiej powiedzieć, zrobiono ją najpopularniejszą przez właśnie owo wciskanie jej wszędzie i praktycznie każdemu. Dokładnie tak samo jak wingroza. Ten sam klimat.

  • railleur

   Na desktopach większość korzysta z Windowsa i przez długi czas niebieskie „E” było synonimem internetu. Twierdzenie, że jakiś program mógł odebrać monopol wbudowanej przeglądarce, tylko dlatego, że „był wciskany na siłę” śmieszy mnie do łez.

   • Marucins

    A co powiesz na fakt że ludzie używają Chrome nieświadomie. Nawet nie wiedze że zostało coś z mienione.

    Teraz
    w Win 10 tak szybko nie zmienisz przeglądarki. Gdyby Windows 7 miał
    zaimplementowany podobny mechanizm to Chrome nie zyskałoby takiej
    popularności.

    Koleżanki lapek. Trafił w moje
    ręce w tamtym roku. Coś zamulało. Jedna z tych użytkowniczek, która nie
    ma pojęcia co i jak. Ważne że działa.

    Nawet zrobiłem fotkę tak dla zasady (to było rok temu)

    https://uploads.disquscdn.com/images/9f1ffa17f0d83f38782ca6bda6a4d7995d1fd48b0cf9fbe13a22ede6a64104bc.jpg

 • Tomasz

  Czyli 4.4 jest najstarsza wersja majaca powazanie u Googla. Prywatnie nie mam nic starszego niz 6, wiec sprzet raczej nie dozyje podobnego potraktowania. Czy ganic za to czy nie? W koncu pozostana starsze wersje przegladarki dzialajace na 4.3. Skoro sam 4.3 jest juz martwy, to czego oczekiwac po apkach do niego…
  Tylko te 32mln to bzdura. Raczej to 320 mln lezacych zapomniane w szafie, albo jako backup…

  • Łukasz Pająk

   Liczba może być większa. Dane dotyczą urządzeń, które zaglądają do sklepu Play.x