ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

GemRB – zagraj w Baldur’s Gate na swoim Androidzie!

Autor: Bartosz Dul Kategoria: Aplikacje
snap20101216_104800

Przedwczoraj w Android Market pojawiła się bardzo ciekawa aplikacja o nazwie GemRB, która umożliwia uruchomienie gier działających na silniku Infinity Engine. Możemy więc dzięki niej zagrać w takie tytuły jak Baldur’s Gate (obie części), Icewind Dale (obie części) oraz w Planescape Torment. Należy wspomnieć, że GemRB ciągle znajduje się w fazie rozwojowej i może nie działać do końca poprawnie. Jeżeli gra, którą uruchomicie będzie Wam sprawiać specyficzne problemy – zainstalujcie aLogcat i prześlijcie do autora odpowiednie informacje w nim zawarte.

snap20101216_104900

„Moja oberża jest czysta jak tyłeczek elfiej panny!” Przejdźmy jednak do działania samej gry. Na HTC Desire HD uruchomiony Baldur’s Gate sprawował się całkiem dobrze, poza znikającym panelem portretów po prawej stronie. Pod względem dźwiękowym i graficznym praktycznie nie można niczego grze zarzucić.  Gdy już znalazłem się w menu głównym, serce zaczęło szybciej bić po usłyszeniu sentymentalnej muzyki wydobywającej się z głośnika mojego Androida. Gorzej ma się jednak kwestia sterowania, bo o ile w przypadku Heroes of Might and Magic II tego samego autora łatwo jest się przywyczaić do takiego rozwiązania, o tyle w wymienionych na początku artykułu tytułach może byc znacznie trudniej. Są to bowiem gry znacznie bardziej dynamiczne i szczegółowe, wobec czego aktywna pauza będzie nam stale towarzyszyć podczas rozgrywki. Dla fanów tytułów działających na silniku Infinity Engine z pewnością sterowanie nie będze stanowić żadnej przeszkody.

snap20101216_105012

Chomiki i łowcy z wszystkich krajów – radujcie się!” Co należy zrobić by móc się cieszyć kultowymi tytułami na naszych telefonach? Dość sporo. Przede wszystkim musimy spełnić kilka istotnych sprzętowych warunków. Ekran musi być rozdzielczości VGA bądź większej, a sama gra potrzebuje przynajmniej 150 wolnych MB RAM’u. Co więcej, na kartę pamięci do folderu /sdcard/app-data/net.sourceforge.gemrb należy skopiować wszystkie pliki z oryginalnej gry, co w przypadku takiego Baldur’s Gate jest równoznaczne ze znalezieniem przynajmniej 2,5GB wolnej przestrzeni dyskowej. Gwarantuję jednak, że warto się pomęczyć dla końcowego efektu.

GemRB ściągnie dodatkowo pliki pozwalajace uruchomić grę na naszym telefonie i na końcu pozostaje nam jeszcze wyedytować plik GemRB.cfg (np. w notatniku. Plik ten znajduje się w ścieżce, do której należy przekopiować pliki źródłowe całej gry) i tym samym skonfigurować grę. Autor bowiem domyślnie ustalił rozpoznawaną grę na #BG2, co należy zmienić na odpowiedni tytuł, w zależności od tego w jaką grę chcemy zagrać. Pozostaje jeszcze zmienić wiersz z wartością rozdzielczości na tą, która występuje w naszych smartfonach i można zacząć rozgrywkę.

Jak widać należy się trochę nagimnastykować, by móc w końcu zagrać w ulubione tytuły cRPG z naszego dzieciństwa, gwarantuję Wam jednak, że warto. „Prawda Boo?”

gemrb

Kod QR do GemRB

Sprawdź najnowsze wpisy