Gboard rozpozna, czy korzystasz z ciemnego motywu – tuż przed premierą Android P

Łukasz Pająk Aplikacje 2018-07-11

W dobie, gdy rośnie liczba urządzeń z wyświetlaczami AMOLED, użytkownicy coraz częściej zaznaczają potrzebę ciemnych motywów. Dotyczy to różnorakich aplikacji, aczkolwiek w głównej mierze social mediów. Dlatego między innymi Twitter – czy też Wykop – są wychwalane z tego powodu. Swego czasu pojawił się też ciemny tryb w YouTube, ale wyłącznie dla iOS i ostatecznie słuch po nim zaginął. Jednak Google nie zamierza poprzestawać. Mimo że nowe wydanie Material Design idzie we wszechobecną biel, to taki Gboard doczeka się automatycznego, ciemnego motywu.

Sama klawiatura od Amerykanów uważana jest za jedną z najlepszych na rynku. Nie jest przeładowana różnorakim, śmieciowymi funkcjami. Z drugiej strony oferuje wyjątkowe rozwiązania, jak tłumacz. Tymczasem zmierza kolejna wyjątkowa nowość.

Gboard z ciemnym motywem – zależnie od paska nawigacyjnego

W Androidzie P, który prawdopodobnie ostatecznie zostanie nazwany Androidem Pistachio, pojawiła się możliwość zmiany przewodnich barw systemowych. Możemy wybrać jasny, jak i ciemny motyw, który zmienia między innymi pasek nawigacyjny. Właśnie do niego Gboard dostosowuje swój wygląd, co też możecie zobaczyć na powyższych zrzutach ekranu.

Zobacz też: HTC zdecydowanie pod kreską.

Póki co nie wszyscy zauważyli te zmiany. Najprawdopodobniej dostępne są one od wersji 7.4, która właśnie trafia do sklepu Play. Z drugiej strony wciąż może to być testowana zmiana, uzależniona od chociażby ustawień regionalnych, ale też serwerowych.

źródło: XDA Developers • WiktorKrasny

  Co to jest za motyw zastosowany na pasku z klawiszami funkcyjnymi?

 • variete

  Jakby to był jakiś problem, żeby sobie samemu ustawić ciemną skórkę… Jeśli ktoś ma taką potrzebę, to już od dawna takiej używa. Kolejny pseudo-bajer, a masa ciągle niepoprawionych błędy, z dnia na dzień coraz bardziej zniechęca do tej klawiatury.

  • mindla

   Największym błędem Gboard jest bark możliwości całkowitego wyłączenia emotikon i naklejek.
   Dlatego używam SwiftKey którego jakoś lepiej trawię.
   Też ma wady np mimo ustawionego tylko języka polskiego wyświetla znaki w innych językach
   po naciśnięciu e, o,a, s l, z, c, n.
   Powinno być tak że po naciśnięciu litery s ma być s i ś a nie litery z innych języków.

   • variete

    To jeszcze pół biedy… Nie ma nic bardziej irytującego, niż pisanie komentarzy na Disqus w GBoard. Próby wykorzystania sugestii, potrafią tak wq…ć, że ma się ochotę odinstalować tę klawiaturę. Natomiast w rozmowie na Messengerze po prostu po jakimś czasie przestają pojawiać się litery… Trzeba wygasić ekran, ponownie odblokować, wrócić do rozmowy i pisać dalej, żeby wstukiwane znaki zaczęły się pojawiać. Jest jeszcze kilka błędów, ale za długo trwa opisanie przypadłości… W każdym razie – zabugowane to cholerstwo, jak mało które. Trzyma mnie przy tym tylko ogólna lekkość i przyzwyczajenia do gestów w nawigacji kursorem i edycji tekstu. Gdyby nie to, już dawno nie byłoby GBoard na moim smartfonie.

    • sejfit

     Fascynujące jest to że u mnie nic takiego nie występuje 😀 i nigdy nie wysteoowalo, a nie sorry podpowiedzi innych języków byky, tylko że wystarczy, wyłączyć inne języki 😉

     • łukasz Jedryszczyk

      Widzę że jednak coś nie tak z podpowiedziami😀

     • sejfit

      Nie, nie mam agresywnej autokorekty, bo wtedy wychodzą dziwne rzeczy 😉 a tak się kończy jak się nie patrzy co pisze 😀

     • mindla

      Zwrot byky to z jakiego języka pochodzi, bo masz taki w poście.
      Miałem włączony tylko polski a i tak sugeruje litery z innych języków.

    • Radek

     Nigdy nic z wymienionych rzeczy mi się nie przytrafiło, a używam GBoard od dawna.

    • LukaszAang

     Tak. Z disqus to prawda mam tą samą sytuację,dlaczego tak jest? Właśnie jak teraz piszę to tekst się knoci 😁😁😊 , a czy swift key ma to samo? Bo jakoś wyszło mi to z głowy 😎

  • Łukasz Pająk

   Jakie błędy masz na myśli?

   • variete

    Wymieniłem niżej… Jeśli nie wystarcza – pogooglaj. Jest tego sporo.