widget-1

Operator sieci komórkowej wypuścił do Android Market kilka dni temu widget swojego autorstwa, przeznaczony dla swoich klientów, posiadających telefon z Androidem. Oficjalnie został jednak zaprezentowany dziś, dlatego postanowiliśmy go Wam nieco przybliżyć.

Jak zapewne się domyślacie, służyć ma on do informowania o bieżącym stanie konta i prostszej obsługi Play24 – serwisu do zarządzania kontem. Aplikacja jest w fazie beta jednak została już wypuszczona by można było się z nią zapoznać i najlepiej odwdzięczyć się „feedbackiem” czyli swoimi spostrzeżeniami na blogu Marcina Gruszki, rzecznika prasowego sieci Play. Od nas użytkowników zależy jak wyglądać ma widget, z czego zrezygnować, co dodać i co usprawnić.

Widget jednak nie do końca spełnia oczekiwaną rolę ponieważ przede wszystkim zawiera odnośniki do wideo, grafik oraz muzyki. Dobiero po tapnięciu na „PLAY 24” zostaniemy przeniesieni do menu, w którym możemy dokonać szereg operacji, w tym sprawdzić saldo konta. Dosyć to niewygodne na dzień dzisiejszy i tak samo wygodne jak wprowadzenie po prostu kodu USSD na klawiaturze telefonu, ale jeśli ktoś nie pamięta kodu – widget jak znalazł.

 snap20100917_125013 snap20100917_125239

Tak właśnie wygląda widget, czyli ładnie ale wielu z nas wolałoby, żeby wyświetlane były od razu informacje o stanie konta, sms’ach czy wykorzystanym pakiecie internetowym. Po kliknięciu na „więcej” otwiera się przeglądarka i kieruje nas do utworu z widgetu. Jak widać niezbyt poprawnie.

snap20100917_125316 snap20100917_125338

Po tapnięciu w dowolne inne miejsce niż w ikonkę „więcej”, opcje widgetu się rozszerzają o trzy kategorie oraz pojawia się najważniejszy dla nas button, odnośnik do PLAY 24. Menu widać na kolejnym screenie.

snap20100917_125334 snap20100917_124937

Po tapnięciu na „Saldo konta” aplikacja wysyła kod USSD i pojawia się nam typowe dla tej operacji okienko z interesującymi nas informacjami. Większość pozostałych opcji w moim przypadku w ogóle nie zadziałało, w tym „Menu Play 24”. (Problem z połączeniem lub błędny kod MMI.).

Widget nie jest idealny ale pamiętajmy, że to jeszcze wersja beta więc klienci sieci Play mogą mieć nadzieję na jego usprawnienie w przyszłości. Najwaniejszy jest chyba jednak sam fakt, że operator postanowił dać coś od siebie użytkownikom Androida. Może pozostali operatorzy pójdą w ślad konkurenta?

PLAY Widget znajdziecie w Markecie pod frazą… „play widget” oczywiście.
Znajdziemy go także na Appbrain – PLAY Widget
Jeżeli potrzebujecie aplikacji w formie .apk – jest do ściągniecia tu (dzięki eZekiel).
Oraz oczywiście QR Code:
chart

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Bartosz Dul

    Lubię Androida, mobilne technologie, dobre gry i rower. Nie pochłaniam kawy, ponoć mało śpię.