ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Poradnik tygodnia] Jak wyczyścić telefon ze zbędnych i spowalniających plików?

Autor: Michał Derej Kategoria: Aplikacje

Kiedy słyszymy, że ktoś chce polecić nam magiczną aplikację na Androida, która czyści niepotrzebne pliki, przyspiesza telefon, usuwa wirusy, a także robi kawę, to w głowie powinna zapalić nam się czerwona lampka. Znakomita większość programów tego typu po prostu nie działa, a ich twórcy próbują zarobić na naiwnym użytkowniku, np. za pomocą reklam. Okazuje się jednak, że w sklepie Google Play wciąż znaleźć można pozycję wartą polecenia – jest nią aplikacja SD Maid, którą przedstawię Wam w tym poradniku. Dzięki niej usuniecie niepotrzebne dane ze swojego urządzenia, a także odrobinę przyspieszycie swojego smartfona. Warto pamiętać, że program ten oczywiście pomaga również nawet w przypadku, gdy nie posiadamy karty SD.

SD Maid to jeden z niewielu programów, które faktycznie działają

Osoby, które z modyfikowaniem Androida zaznajomione są od dawna, powinny pamiętać aplikację SD Maid, ponieważ w sklepie Google Play dostępna jest już od wielu lat. Program ten dostępny jest w dwóch wersjach: darmowej oraz płatnej, która dodatkowo pozwala usuwać niepotrzebne pliki z zainstalowanych na smartfonie aplikacji bez ryzyka utraty danych. SD Maid najlepsze efekty pozwala osiągnąć na zrootowanym urządzeniu, lecz użytkownicy, którzy nie są chętni na takie modyfikacje, nie mają powodów do obaw – na ich smartfonach program będzie czyścił po prostu nieco mniej.

Po uruchomieniu aplikacji SD Maid wyświetlony zostanie ekran główny, na którym znaleźć można cztery główne opcje:

  • Wyszukiwarka zwłok – funkcja pozwalająca usunąć pozostałości po usuniętych aplikacjach.
  • Oczyszczanie systemu – funkcja oczyszczająca system urządzenia ze zbędnych plików.
  • Oczyszczanie aplikacji – dzięki tej opcji możliwe jest usunięcie niepotrzebnych danych zainstalowanych programów.
  • Bazy danych – optymalizator baz danych aplikacji, funkcja działa na zasadzie komendy SQL „VACUUM”.

Aby rozpocząć czyszczenie należy skorzystać z przycisku „Skanuj”, który znajduje się w dolnej części aplikacji. Pamięć Waszego smartfona zostanie przeskanowana, a niepotrzebne pliki będzie można usunąć za pomocą przycisku „Uruchom teraz”. Oczywiście to, co SD Maid chce skasować, można zawsze własnoręcznie przejrzeć klikając na daną kategorię, a następnie odznaczyć pozycje, których nie chcemy usuwać. 

Zobacz też: Nowa przeglądarka Opery jest świetna – pobierzcie ją już dzisiaj!

Opisywana przeze mnie aplikacja posiada również wiele innych przydatnych funkcji, z których warto korzystać. Dla przykładu, SD Maid pozwoli również na wyświetlenie danych o urządzeniu czy przeglądanie i wyszukiwanie plików. Co więcej, program znajdzie dla nas zduplikowane obiekty, a także pozwoli przejrzeć listę zainstalowanych aplikacji. Znalezionymi pozycjami można oczywiście w odpowiedni sposób zarządzać.

Źródło: Własne

Sprawdź najnowsze wpisy