[Poradnik tygodnia] Jak wyczyścić telefon ze zbędnych i spowalniających plików?

mm Michał Derej Aplikacje 2018-04-29

Kiedy słyszymy, że ktoś chce polecić nam magiczną aplikację na Androida, która czyści niepotrzebne pliki, przyspiesza telefon, usuwa wirusy, a także robi kawę, to w głowie powinna zapalić nam się czerwona lampka. Znakomita większość programów tego typu po prostu nie działa, a ich twórcy próbują zarobić na naiwnym użytkowniku, np. za pomocą reklam. Okazuje się jednak, że w sklepie Google Play wciąż znaleźć można pozycję wartą polecenia – jest nią aplikacja SD Maid, którą przedstawię Wam w tym poradniku. Dzięki niej usuniecie niepotrzebne dane ze swojego urządzenia, a także odrobinę przyspieszycie swojego smartfona. Warto pamiętać, że program ten oczywiście pomaga również nawet w przypadku, gdy nie posiadamy karty SD.

SD Maid to jeden z niewielu programów, które faktycznie działają

Osoby, które z modyfikowaniem Androida zaznajomione są od dawna, powinny pamiętać aplikację SD Maid, ponieważ w sklepie Google Play dostępna jest już od wielu lat. Program ten dostępny jest w dwóch wersjach: darmowej oraz płatnej, która dodatkowo pozwala usuwać niepotrzebne pliki z zainstalowanych na smartfonie aplikacji bez ryzyka utraty danych. SD Maid najlepsze efekty pozwala osiągnąć na zrootowanym urządzeniu, lecz użytkownicy, którzy nie są chętni na takie modyfikacje, nie mają powodów do obaw – na ich smartfonach program będzie czyścił po prostu nieco mniej.

Po uruchomieniu aplikacji SD Maid wyświetlony zostanie ekran główny, na którym znaleźć można cztery główne opcje:

 • Wyszukiwarka zwłok – funkcja pozwalająca usunąć pozostałości po usuniętych aplikacjach.
 • Oczyszczanie systemu – funkcja oczyszczająca system urządzenia ze zbędnych plików.
 • Oczyszczanie aplikacji – dzięki tej opcji możliwe jest usunięcie niepotrzebnych danych zainstalowanych programów.
 • Bazy danych – optymalizator baz danych aplikacji, funkcja działa na zasadzie komendy SQL „VACUUM”.

Aby rozpocząć czyszczenie należy skorzystać z przycisku „Skanuj”, który znajduje się w dolnej części aplikacji. Pamięć Waszego smartfona zostanie przeskanowana, a niepotrzebne pliki będzie można usunąć za pomocą przycisku „Uruchom teraz”. Oczywiście to, co SD Maid chce skasować, można zawsze własnoręcznie przejrzeć klikając na daną kategorię, a następnie odznaczyć pozycje, których nie chcemy usuwać. 

Zobacz też: Nowa przeglądarka Opery jest świetna – pobierzcie ją już dzisiaj!

Opisywana przeze mnie aplikacja posiada również wiele innych przydatnych funkcji, z których warto korzystać. Dla przykładu, SD Maid pozwoli również na wyświetlenie danych o urządzeniu czy przeglądanie i wyszukiwanie plików. Co więcej, program znajdzie dla nas zduplikowane obiekty, a także pozwoli przejrzeć listę zainstalowanych aplikacji. Znalezionymi pozycjami można oczywiście w odpowiedni sposób zarządzać.

Źródło: Własne • Serim

  Od dawna używam w wersji Pro, często w duplikatach czyści mi folder miniatur, mój telefon ma skłonność do składowanie kilku GB miniatur.ppzatym aplikacja warta ceny

 • Szamajama_Okutasi

  SD Maid bez roota g*wno czyści. Więc to apka głównie dla tych co tego roota mają, reszta może sobie to darować.

 • haVoc vulTure

  Troche sie zepsul, nie usuwa dokladnie cache na androidzie 8.1, ale moze to wina google.

 • Brujo

  Według mnie bez roota nie warto, kiedyś używałem z rootem na starym telefonie i można było sobie ustawić harmonogram np. raz na tydzień z restartem i telefon był jak nowy cały czas, teraz zainstalowałem i wersja bez klucza usunęła niecałe 3MB śmieci, chyba, że to też przez to, że tydzień temu pierwszy raz od kilku miesięcy wszedłem w recovery i usunąłem cache (to inne niż z poziomu ustawień). Bez roota, wersja pro daje nam tylko usuwanie pamięci podręcznej aplikacji które jest w ustawieniach i duplikaty. Gdybym miał roota na pewno bym używał m.in. dla harmonogramu, a tak to wystarczy mi raz na tydzień czy dwa usunąć pamięć podręczną i zrestartować telefon.

 • Martina Neumayer

  Jeden jedyny. Dosłownie rzecz ujmując. Bo tylko on ogarnia porządnie i realnie np. temat nagrobków. Jedyne czego mi w nim brakuje, to jakiś trimmer do nośników pamięci. Ale to w sumie można spod terminala pacnąć, także spoczko.

  • Michał Derej

   Dokładnie, warto używać tego dużego przycisku na dole, co sam wykonuje wszystkie operacje, ponieważ robi to w dobrej kolejności.

   • Martina Neumayer

    Nie robi.. a przynajmniej nie zawsze. I to już było zgłaszane kilka, jak nie kilkanaście razy do developerów.

 • Tomasz

  Podstawowe narzedzia jak sdmaid, app2sd, supersu, greenify, automagic itd nie waham sie kupowac. Po pierwsze warto promowac ta droga najlepsze rozwiazania, po drugie miec dostep do wszystkich funkcjonalnosci.

 • marcinadd

  Również polecam SD Maid. Opcja oczyszczenia aplikacji to nic innego jak usuwanie cache, które możemy zrobić z poziomu ustawień, jednak mimo wszystko polecam zakup, jako forma wsparcia dla developerów.

 • Marek Połomski

  Bardzo dobry program. Używam wersji Pro od ok. 3 lat

  • Grzegorz93

   Co posiada pro? Nie potrafię w aplikacji czy w opisie znalesc tego.

   • Marek Połomski

    Z tego co pamiętam 😂 posiada harmonogram, ustawiasz i sam się uruchamia np. o 5:00

   • Michał Derej

    Dodatkowo czyści dane aplikacji.