Onet.pl, to jeden z najstarszych i największych polskich portali słynących głównie z szybkich informacji, artykułów o spawach przyziemnych i całej masy dodatków w postaci czatów, blogów, czy portali towarzyskich. Miłym zaskoczeniem dla fanów wyżej wymienionej strony będzie jej obecność w Android Market. Grupa Onet.pl S.A już jakiś czas temu udostępniła aplikację o nazwie „Onet.pl Wiadomości” 

Aplikacja nie jest rozbudowana pod względem graficznym, lecz jej interfejs jest bardzo przejrzysty, prosty i ładny, co już na starcie wywołuje u nas pozytywne emocje. Ikonka aplikacji jest na tyle prosta, że wydaję się wręcz nieco pominięta przez autorów i potraktowana po „macoszemu”.

 

Jak sama nazwa wskazuje aplikacja ma za zadanie dostarczać nam najświeższe informacje. Po wejściu do aplikacji, ściągnie ona z Onetu najnowsze artykuły. W zależności od szybkości łącza internetowego teksty zostaną zaprezentowane szybciej lub wolniej. Podczas korzystania z internetu poprzez łącze niższe niż 3G od czasu do czasu mogą występować problemy z łączeniem z serwerem (o czym zostaniemy poinformowani odpowiednim komunikatem). Podczas pobierania danych również ujrzymy odpowiedni komunikat: 

 

 Po załadowaniu danych naszym oczom ukaże się 5 zakładek: Wiadomości, Biznes, Sport Rozrywka i Inne. W czterech pierwszych zakładach zostały zaprezentowane informacji z różnych dziedzin życia publicznego. We „Wiadomościach” przeczytamy zarówno o śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej, jak również o ataku psa na staruszkę gdzieś na Śląsku. Kategoria „Biznes” otworzy przed nami bramy świata finansjery prezentując bardziej szczegółowe dane. „Sport”, to kategoria, która pozwoli nam na zapoznanie się z najnowszymi wynikami, problemami poszczególnych drużyn, czy efektami okienek transferowych. Ostatnia zakładka, to „Rozrywka” i to w niej należy szukać informacji o gwiazdach, nowych serialach, plotkach z show-biznesu itp. 

W każdej kategorii (poza „Więcej” o czym wspomnę później) znajdziemy 10 tekstów zaprezentowanych przy pomocy zdjęcia i tytułu (bywa, że artykuł nie posiada obrazka). Po przewinięciu danego spisu na sam dół ujrzymy przycisk „Następne…”, po przyciśnięciu, którego do listy zostanie dodanych kolejne 10 newsów.

 

Po kliknięciu na artykuł zostaniemy przeniesieni do strony z pełnym tekstem nt. interesującego nas tematu. Tam zobaczymy pełny tytuł, nieco większe zdjęcie (oraz podpis do niego), źródło jakie zostało wykorzystane do napisania informacji, zarysowany przy pomocy kilku zdań (pogrubionych) ogólny temat artykułu, a także cały tekst napisany już normalną czcionką.

Na dole tekstu znajdziemy przycisk „Podziel się tą wiadomością”, który pozwoli na wysłanie mailem streszczonego tekstu wraz z odpowiednim linkiem. Zarówno pole „Temat” jak i „Treść” uzupełnią się automatycznie, do nas należy tylko wybranie osoby, którą chcemy uraczyć informacją. 

 

Podczas całej naszej podróży przez aplikację towarzyszyło nam logo Onetu, które znajduje tuż pod kategoriami. Jeszcze niżej znajdziemy pasek z aktualnym dniem i datą. W poszczególnych działach tematycznych będziemy mogli użyć specjalnie dedykowanych przycisków. Owe klawisze wirtualne umieszczone są po prawej stronie od napisu „Onet.pl”.

We „Wiadomościach” z klawiszem specjalnym się nie spotkamy, lecz już w następnej kategorii, która jest „Biznes” ten klawisz znajdziemy. Będzie on przenosił nas do menu wyboru przydatnych w interesach funkcji m.in: kalkulatorem walutowym, kursami NBP, akcjami, obligacjami, czy indeksami światowymi. W „Sporcie” przycisk specjalny przeniesie nas do „wyników na żywo”, gdzie w czasie rzeczywistym będziemy obserwować poczynienia naszej ulubionej drużyny. Dział „Rozrywka”, podobnie jak „Wiadomości” nie posiada opisywanego rodzaju klawisza. 

Dział „Więcej”, który zostawiłem sobie jako wisienkę na torcie to zbiór przydatnych bezpośrednich linków do podstron Onetu. Przy otwarciu tej kategorii zostaniemy poinformowani o konieczności uruchomienia mobilnej przeglądarki, jeśli zdecydujemy się na wybranie jednej z 36 stron tematycznych. Wśród możliwości znajdziemy m.in: Zumi.pl, Aukcje Onetu, Blog, Foto, Encyklopedię, Dowcipy, Moto, czy Ściągę.


PLUSY: 
– Szybkie informacji ze świata i zagranicy
– Możliwość wyboru interesującej kategorii
– Streszczenie artykułu 
– Zdjęcie-miniaturka

MINUSY: 
– Brak widżetu
– Długi czas ładowania na łączu <3G 
– Mierna ikonka 
– Zbyt dużo miejsca zajmują górne belki

 

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Filip Stachowicz