QtADB – Twój manager androida.
Nazwa programu wzięła się z połączenia połączenia dwóch słów: Qt oraz ADB. Qt (czyt. [kjuːt]) to zestaw przenośnych bibliotek i narzędzi programistycznych dedykowanych dla języków programowania C++ i Java. ADB, czyli Android Debug Bridge składnik Android SDK – jest on niezbędny do działania aplikacji. „QtADB” w wolnym tłumaczeniu oznacza mniej więcej „Ładne ADB”(cute[kjuːt] ADB). 

Przed uruchomieniem. 
Zanim rozpoczniemy pracę z programem musimy ściągnąć i rozpakować do dowolnego katalogu na naszym komputerze Android SDK. Program przy uruchomieniu poprosi nas o podanie ścieżki do katalogu „Tools” w ściągniętym SDK. 

Wygląd aplikacji
QtADB ma bardzo przejrzysty i intuicyjny interfejs. Jeśli mamy podłączony telefon na ekranie pojawi się nam okno z dostępnym menadżerem plików oraz z przyciskami po lewej stronie. Przyciski te pozwalają nam przełączać się miedzy podstawowymi funkcjami aplikacji. Po odłączeniu telefonu, aplikacja automatycznie zabolkuje użycie funkcji, do których potrzebne jest podpięte urządzenie. 

Manager plików
Aplikacja posiada wbudowany manager plików, który wyglądem przypomina ten z Total Commandera. Podzielony jest on na dwie listy, na których wyświetlone są pliki oraz przyciski na dole pozwalające na wykonanie różnych opracji na plikach (np. zmiana nazwy, skopiowanie, czy usunięcie interesującej nas pozycji). Nad listami plików mamy rozwijany indeks (w przypadku komputera pokazują się tam dyski, w telefonie są to wcześniej zdefiniowane katalogi jak /sdcard czy /data), który możemy edytować wpisując interesującą nas ścieżkę katalogu, do którego chcemy przejść. Przechodzenie między folderami wymaga dwukrotnego kliknięcia na katalog, powrót do wcześniejszego miejsca wykonamy poprzez kliknięcie ikonki zielonej strzałki. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na liście plików rozwinie się menu, z którego możemy wybrać operacje na plikach (to tutaj dostępna jest funkcja instalacji aplikacji). 

Niestety, w managerze plików brakuje kilku rzeczy, takich jak: wyświetlenie informacji o aplikacji znajdującej się w danym folderze, czy otwieranie skojarzonych plików. Na szczęście autorzy są tego świadomi i planują zaimplementowanie tych i innych usprawnień, tak aby stworzyć maksymalnie kompleksowy i doskonały produkt. 

Menadżer aplikacji
Manager aplikacji wyświetli nam listę zainstalowanych aplikacji. Przy każdej aplikacji zobaczymy jej: ikonkę, nazwę, wersję, rozmiar oraz parę innych informacji. Wszystkie dane są pokazane na liście, która jest głównym elementem menedżera aplikacji, jak również na panelu po prawej stronie po kliknięciu na konkretną aplikację. W tym miejscu mamy dostępne takie funkcje jak: odinstalowanie aplikacji, czy utworzenie jej kopii zapasowej (z danymi aplikacji lub bez nich). Aby zobaczyć dostępne (zapisane wcześniej) kopie zapasowe należy wybrać z listy rozwijanej znajdującej się na górze opcję „kopie zapasowe”. Pokażą się one w podobny sposób jak aplikacje. Zmienią się również przyciski z dostępnymi funkcjami. Teraz dostępne będą przywrócenie aplikacji (z danymi lub bez) lub usunięcie kopii zapasowej. Kopie mobilnych programów trzymane są na karcie pamięci w katalogu QtADB/backup/. 

Także manager aplikacji nie ustrzegł się niedoróbek. Lekkie opóźnienie w wyświetlaniu listy aplikacji, brak możliwości sprawdzenia dostępnych aktualizacji dla aplikacji, a także brak opcji przeinstalowania aplikacji. Podobnie jak w przypadku poprzednich wad autorzy gorliwie pracują nad wyeliminowaniem niedogodności. 

Recovery 
Dzięki temu trybowi możemy zrobić backup systemu i jego komponentów (BOOT, Cache, Data, Ext, Misc, Recovery, System), jak i przywrócić wcześniej stworzone kopie zapasowe systemu. Powyższe operacje bazują na Nandroid backup. Dodatkowe opcje to: Clear Battery Stats, Wipe Data, Mount sdcard to PC, Fix uid mismatches i Flash zip. Jednym słowem jest to nakładka na recovery obsługiwana przy pomocy myszki. Pole tekstowe informuje nas o wykonywanych aktualnie operacjach. 

Fastboot
Tryb ten ma 4 funkcje: 
-Flash spl 
-Flash recovery 
-Flash radio 
-Boot img 

Wybierając jedną z powyższych funkcji program poprosi o wybranie pliku z dysku PC. QtADB sam wrzuci dany plik na telefon i dopilnuje aby Spl/Recovery/Radio poprawnie się zainstalowało. Proste, prawda? 

Niestety, tryb ten ma kilka minusów: 
-restartując do fastboot program nie wykrywa automatycznie trybu (nie jest to wina aplikacji, lecz samego ADB) 
-program nie pokazuje postępu wykonywanej operacji (widać ją tylko na ekranie telefonu), ale, kiedy operacja zostanie ukończona zostaniemy poinformowani odpowiednim komunikatem w głównym oknie aplikacji. 

Autorzy uprzedzają, że korzystanie z tego trybu wymaga rozwagi. Jeśli użytkownik wybierze odpowiedni plik dla danej operacji to nie napotka żadnych problemów. 

Dodatkowe funkcje aplikacji QtADB pozwala również na zrobienie zrzutu ekranu twojego telefonu i zapisanie jego do pliku *.png. Dostępna jest także konsola telefonu. Aplikacja udostępnia połączenie telefonu przez Wifi – aby to zrobić należy najpierw podłączyć telefon za pomocą kabla USB, a następnie wywołać funkcję Wifi z menu Połączenie (jeśli telefon będzie połączony do routera, QtADB sam wpisze IP). Dostępne są również funkcje pozwalające na restart telefonu (zwykły/fastboot/recovery) oraz sprawdzenie czy pojawiła się nowa wersja. 

Ustawienia 
QtADB ma także kilka opcji dostosowania aplikacji do swoich potrzeb. Dostępne opcje to np.:-zachowanie pozycji i rozmiaru okna przy wychodzeniu-automatyczne zamykanie okna kopiowania po zakończeniu opracji-wybór czcionki aplikacji, tabelek czy konsoli

Opcje dotyczące menedżera plików to m.in.: 
-ustawienie ścieżki przy starcie aplikacji lub zapisanie jej przy zamykaniu oddzielnie w telefonie i w komputerze 
-pokazywanie lub ukrywanie ukrytych plików 
-pokazanie lub ukrycie nagłówków kolumn na listach plików 

Manager aplikacji posiada takie opcje jak: 
-domyślne sortowanie aplikacji 
-pobranie informacji o aplikacjach i kopiach zapasowych tylko raz czy przed każdym wyświetleniem 

Aplikacja umożliwia przełączanie się między językami (na razie dostępne są tylko polski oraz angielski). QtADB jest dostępne na systemy Windows, Linux i MacOS i każda z nich jest dokładnie tym samym programem skompilowanym pod konkretną platformę.

QtADB to stosunkowo młody projekt, pierwsze wersje ujrzały światło dzienne w kwietniu 2010 roku. Powstał po to, aby pomóc ludziom, zwłaszcza tym mniej zaawansowanym, w zarządzaniu swoim telefonem i w zmianie oprogramowania. Z każdą wersją jest coraz więcej dostępnych opcji oraz funkcji. Aplikacja jest darmowa i jak deklarują autorzy – taka pozostanie. Więcej informacji oraz screenshotów programu dostępnych jest na stronie projektu: http://qtadb.wordpress.com

Jeśli podoba wam się program możecie zawsze wspomóc autorów poprzez PayPal. Odnośnik jest dostępny w aplikacji w menu Pomoc -> O programie. Jeśli macie jakieś sugestie czy problemy możecie się skontaktować z autorami wysyłając emaila na adres [email protected]

Autor aplikacji udostępnił już wersję 0.6.2. (opis dotyczy wersji 0.6.), w której naprawione zostały następujące rzeczy: wolne otwieranie się listy aplikacji, dodano wsparcie dla polskich znaków i cyrylicy, dodano wsparcie dla linków w telefonie, dodano wyszukiwanie plików, dodano otwieranie plików skojarzonych i poprawiono zarządzanie pamięcią. 
 

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Filip Stachowicz