Ten program automatycznie uzupełni za Was hasła w aplikacjach!

mm Michał Derej Aplikacje 2018-02-19

Liczba ataków mających na celu uzyskanie dostępu do kont użytkowników różnych internetowych serwisów rośnie w zastraszającym tempie. Z tego powodu zalecane jest korzystanie z silnych losowo generowanych haseł, które przechowywane są w odpowiednich menadżerach. Niestety rozwiązanie to do tej pory miało jeden zasadniczy minus – dane logowania należało ręcznie kopiować w każdej aplikacji. Wraz z najnowszą aktualizacją LastPassa sytuacja ta zmieniła się jednak na lepsze, szczególnie dla użytkowników Androida Oreo

Autouzupełnianie haseł to wygodna i bezpieczna funkcja

Jeśli w przeszłości korzystaliście już z menadżera haseł, to z pewnością wiecie, jak irytujące jest każdorazowe kopiowanie wybranego hasła z listy zapisanych kont. Co więcej, nie jest to operacja bezpieczna – nasze dane logowania trafiają do schowka, a w systemie Android każda aplikacja ma nieograniczony dostęp do tej funkcji OS-a. Gdy dane automatycznie uzupełnia za nas menadżer haseł, taka sytuacja nie ma jednak miejsca. W tym artykule pokażę Wam jak włączyć autouzupełnianie haseł w aplikacji LastPass w sytuacji, gdy posiadacie Androida Oreo oraz wtedy, gdy najnowsza aktualizacja nie pojawiła się jeszcze na Waszym urządzeniu.

Zobacz także: Świetne zmiany w aktualizacji Telefon Google.

Jak aktywować tę przydatną funkcję?

Jeśli korzystasz z Androida Oreo, który pozwala na automatyczne uzupełnianie haseł w aplikacjach, to upewnij się, że na Twoim telefonie zainstalowana jest najnowsza wersja aplikacji LastPass – jest ona oznaczona numerem 4.4.1749. Następnie zaloguj się w usłudze i przejdź do zakładki  Ustawienia. Tam zlokalizuj opcję o nazwie Automatyczne uzupełnianie i z kategorii Android Oreo wybierz odpowiednią funkcję, która pozwoli Ci na autouzupełnianie wybranych danych – dla przykładu, oprócz haseł, LastPass automatycznie wypełnić może również pola adresowe oraz dane karty kredytowej, co pomocne może być w niektórych sytuacjach. Są to jednak opcje testowe, których używać należy z rozwagą – informują o tym sami autorzy aplikacji.

A co, jeśli nie mam Androida Oreo?

Nie martw się – jeśli nie posiadasz najświeższej aktualizacji systemu Android (czyli jesteś w 98 procentach użytkowników systemu Google’a), to LastPass również jest w stanie uzupełniać za Ciebie dane logowania. W tym celu program korzysta z uprawnień dostępności, które pomagają mu wykryć sytuacje, w których wybrana aplikacja może prosić nas o podanie hasła. Funkcja ta nie działa idealnie, ale jak mawiają: „Lepszy rydz niż nic”. W celu aktywowania tego udogodnienia przejdź do zakładki  Ustawienia. Tam zlokalizuj opcję o nazwie Automatyczne uzupełnianie i z kategorii Legacy wybierz opcję o nazwie Autofill.

Gratulacje – od teraz hasła w Twoich aplikacjach będą automatycznie i bezpiecznie uzupełniane przez menadżera haseł LastPass.

Źródło: LastPass • KosiMazaki

  Nie ma idealnej metody na przechowywanie haseł. Lastpass to kompromis między wygodą, a bezpieczeństwem. Trzymanie w głowie 200+ loginów i haseł może stanowić problem. Zwłaszcza jak używa się długich haseł generowanych losowo. Można go skonfigurować na kilku urządzeniach, jest pod ręką kiedy go potrzeba i rzadko ma problemy z uzupełnianiem. Używam Lastpass + Yubikey od kilku lat i szczerze polecam. Mnóstwo opcji konfiguracji, szyfrowania, przypominaniu o zmianie hasła, dostępu z konkretnych IP danego kraju czy też osób np. rodziny. Owszem jest płatny ale od pewnego czasu w wersji bezpłatnej można używać na komóreczce/tablecie. Kiedyś było to dostępne w planie premium. Owszem w sierpniu 2017 roku podnieśli w mało elegancki sposób opłatę miesięczną z 1$ do 2$ ale dalej to nie są duże pieniądze. Jak komuś nie zależy na używaniu Yubikey’a to oczywiście nie musi nic płacić. Każdy musi sobie sam odpowiedzieć czego oczekuje i jak chce przechowywać swoje hasła. Czy w chmurze, na kartce, w głowie czy na pendrivie. Każda metoda ma zalety i wady. Nie zamierzam nikogo namawiać ale zachęcam do spróbowania i wyrobienia sobie własnej opinii na temat tego softu (tudzież konkurencji) :). Dodam, że na PC World był niedawno artykuł o podobnych programach do trzymania haseł także kto ma ochotę ten sobie wygoogla i poczyta.

 • luki pt

  LastPass chyba platne jest a po za tym trzymanie hasel w jakims serwisie nie jest bezpieczne..

 • maxprzemo

  Według mnie najbezpieczniejszy schowek na hasła to nasza głowa. Lepiej zapomnieć hasło niż żeby nam je skradziono. Dlatego nie używam żadnego menadżera haseł.
  I bardzo ważną sprawą jest to żeby hasło było odpowiednio silne. Zawierało duże i małe litery alfabetu oraz żeby były w nim też cyfry.

  • haVoc vulTure

   Ja uzywam SafeInCloud Pro tylko dla przypomnienia. Nie preferuje autouzupelniania i nie wpisuje tam adresow mailowych i hasel tylko ich skroty. Moje hasla maja nawet do 30 znakow. Do tego Authenticator Plus gdyby jakims cudem ktos dorwal sie do adresu i hasla to i tak musi podac kod.

 • Grzegorz93

  Nie korzystałem z LastPass ale polecam SafeInCloud Pro. 🙂

  • haVoc vulTure

   Uzywam w duecie z Authenticator Plus.

 • Paweł Babilas

  Chyba od ponad roku uzywam google passwords i wszystkie „futurystyczne” funkcje które są tu opisywane już dawno tam są.. Do tego podwójna weryfikacja! Jedyną wadą to przywiązanie do oprogramowania googla, ale dla mnie problemem bylo to jedynie w Chinach xD

  • $ROGAL$

   Mowiac „google passwords” masz na mysli menadzera hasel z przegladarki Chrome? Jesli tak to nie wiem o jakich futurystycznych funkcjach piszesz, bo google passwords nie robi nic poza przechowywaniem hasel i loginow. LastPass pozwala w locie generowac hasla, a takze przechowywac dane personalne do automatycznego uzupelniania formularzy, co jest duzo bardziej bezpieczne niz autouzupelnianie wbudowane w Chrome.

 • stark2991

  No dobra, to na czyje serwery wędrują te hasła? 🙂

  • Michał Derej

   LastPassa – można to sprawdzić na ich stronie. Ja im ufam, ale to oczywiście sprawa każdej osoby z osobna.

   • Marucins

    Za czasów iOS/OSX ufałem 1Password. Ale przerzuciłem się na KeePass.

 • Damian Kryjak

  Ciekawe co się za zło za tym kryje!?.

  • Michał Derej

   Pieniądze.x