Użytkownicy smartfonów Google’a z 2015 roku muszą pogodzić się z faktem, że nie są już traktowani na równi z właścicielami Pixeli. W przeszłości  wraz z kolejnymi aktualizacjami wszystkie Nexusy otrzymywały niemalże te same funkcje. Obecnie gigant z Mountain View podąża drogą wytyczoną przez producentów smartfonów, którzy część funkcji wolą ekskluzywnie zatrzymać dla swojego najnowszego urządzenia. Na całe szczęście, deweloperzy z forum XDA-Developers wielokrotnie udowadniali już, że nie ma barier nie do pokonania i przenosili potencjalnie ekskluzywne funkcje na starsze smartfony. Podobnie sytuacja  prezentuje się w przypadku opcji dostępnych w aplikacji Aparat na Pixelach – większość z nich została już przeniesiona na Nexusa 5X oraz 6P dzięki prostej modyfikacji.

Jakie funkcje oferuje zmodyfikowana wersja aparatu Google’a?

Największą zaletą zmodyfikowanej aplikacji Aparat Google jest możliwość wykonywania zdjęć w trybie HDR+, który znacznie polepsza jakość fotografii. Funkcja ta pozwala programowi na wykonanie serii kilku szybkich zdjęć (zwyczajne, prześwietlone oraz niedoświetlone), a następnie łączy je w jedno zdjęcie, co pozwala na przedstawienie jak największej ilości szczegółów. Niestety, największą wadą trybu HDR na Nexusach był fakt, że wykonanie jednej fotografii zajmowało ponad sekundę, a to oznacza, że funkcja ta była bezużyteczna w przypadku fotografowania obiektu w ruchu. Zmodyfikowana wersja aplikacji Aparat Google zawiera funkcję ZSL (Zero Shutter Lag), dzięki której wykonywanie zdjęć w trybie HDR+ jest znacznie szybsze.

Kolejną ekskluzywną opcją Pixeli, która została przeniesiona na Nexusa 5X i 6P są zdjęcia w ruchu (powyższa animacja przedstawia funkcję Live Photos znaną z urządzeń Apple’a, która działa identycznie). Polega ona na nagraniu kilkusekundowego filmu przed i po zrobieniu zdjęcia. Następnie algorytmy aparatu łączą film i zdjęcie w całość, co pozwala użytkownikowi na przejrzenie tego, co działo się podczas fotografowania.

Zobacz też: Po co Google pozwala Ci smartfonem rozpoznać pysk Twojego psa lub kota?

Ostatnią nową opcją, z której mogą skorzystać właściciele Nexusów z 2015 roku, jest upiększanie twarzy. Dzięki odpowiednim algorytmom wykonuje ona analizę twarzy użytkownika smartfona i tuszuje na niej wszystkie niedoskonałości. W teorii ma to polepszyć doświadczenia płynące z wykonywania zdjęć typu selfie, jednak w praktyce często jest różnie. Najlepiej przetestujcie tę funkcję na sobie, by dowiedzieć się, czy np. nie rozmywa ona za bardzo skóry twarzy lub jej nie zniekształca (co na moim Samsungu Galaxy S8 zdarza się zaskakująco często).

Jak zainstalować zmodyfikowany aparat Google’a?

Aplikację przygotowaną przez użytkownika Charles_I możecie pobrać korzystając z linków poniżej. Jej instalacja jest typowa – jest to plik .apk, więc wystarczy przerzucić go na swój telefon i zainstalować. Miłego fotografowania!

 

 

 

 

 

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Michał Derej

    Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.