Android Wear – to mi się podoba

3 minuty czytania
Komentarze
AndroidWear

Choć wiele osób przepowiadało klęskę inteligentnych urządzeń noszonych szybko okazało się, że zdobyły one zainteresowanie na całym świecie w tak krótkim czasie, że wielu producentów przedstawiło swoje propozycje stosunkowo późno. Również Google przez kilka lat praktycznie nie interesowało się dostosowaniem systemu pod kątem tej jednak wymagającej platformy. Dopiero sukces między innymi zegarków japońskiego koncernu Sony sprawił, że Google przygotował system dedykowany urządzeniom noszonym, który stosunkowo szybko został przez najpopularniejszych producentów zaimplementowany w kolejnych urządzeniach. Choć system nie jest pozbawiony wad, o których pisałem w poprzednim tekście, to firmie udało się zaimplementować już teraz kilka przydatnych funkcji, które w pewnych okolicznościach mogą sprawić, że zegarek z Android Wear będzie dobrym wyborem.

1 Google Maps  na nadgarstku

Umieszczenie map Google na zegarku to jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza w ogóle funkcja inteligentnych zegarków bowiem mamy dostęp do informacji o tym jak możemy dotrzeć do celu bez sięgania po smartfon. Oczywiście funkcja ta nie będzie działać jeśli zegarek nie posiada GPS, ale ten pojawia się w coraz większej ilości nowych modeli, a i te, które już są oferowane posiadają go (na przykład SWR50 firmy Sony).

Microsoft-Translator-for-Android-versions-4.3-or-newer-and-Android-Wear

2 Szeroki wybór aplikacji

Choć z jednej strony ujednolicenie platformy dla zegarków jest poważną wadą (jeden, narzucony przez Google, nieprzyjazny interfejs), to z drugiej otworzyło to przed zegarkami nowe możliwości – jedna platforma z aplikacjami, kompatybilna ze wszystkimi produkowanymi przez różnych producentów  urządzeniami jest swoistą gwarancją szerokiego wyboru różnorakich aplikacji – każdy powinien więc znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Już teraz wybór aplikacji, począwszy od tych podstawowych, po bardziej funkcjonalne jest znacznie szerszy niż w przypadku wielu zegarków działających o autorskie rozwiązania producentów lub mocno zmodyfikowany tradycyjny system Android.

huawei watch android wear

3 Powiadomienia i najważniejsze funkcje  w zasięgu wzroku

Choć cenimy sobie duże, czytelne ekrany współczesnych smartfonów to posiadając inteligentny zegarek szybko docenimy możliwość sprawdzenia treści przychodzących powiadomień bez sięgania po urządzenie – w końcu nie wszystkie notyfikacje wymagają naszej pełnej uwagi natychmiast po ich otrzymaniu. Zegarek z Android Wear pozwala nam niemalże rzutem oka na nadgarstek „odfiltrować” ważne informacje od tych, które mogą poczekać.

Inne warte uwagi możliwości zegarków z Android Wear to choćby sterowanie odtwarzaczem audio z poziomu zegarka, co pozwala na to, by nabyć pozbawione pilota słuchawki, ale za to mające inne, ważne cechy, jak choćby MDR-NC31EM z aktywną redukcją hałasów z otoczenia (z których testem możecie się zapoznać tutaj) jak i funkcja zdalnego przycisku aparatu w smartfonie – przydatna gdy nie chcemy selfie a wyzwalacz w smartfonie nie daje nam oczekiwanego efektu.

iphone 6 moto 360 android wear ios

4 szerokie perspektywy rozwoju

Choć platforma od Google wciąż jest daleka od doskonałości – wszak ma sporo wad, a i zalety nie każdemu się spodobają, to jednak należy pamiętać, że jest to stosunkowo nowy system, przed którym dopiero czas największego rozwoju. Decyzja Google, o mocnym o mocnym ograniczeniu ingerencji w  system ze strony partnerów zewnętrznych z obecnej perspektywy wydaje się złą, ale w perspektywie kilku lat może okazać się, że to właśnie będzie „ratunkiem” dla starszych urządzeń, które to przez producentów są zwykle po roku lub dwóch porzucane na rzecz nowszych urządzeń, a ich użytkownikom nie pozostaje nic innego jak… kupno nowszego sprzętu lub korzystanie tylko z tych możliwości, które już im udostępniono.

Która z tych powyżej opisanych zalet platformy dla  „inteligentnych” zegarków skłoniłaby Was do wyboru smartwatcha z Android Wear mimo wspomnianych wcześniej wad?

Motyw