[Recenzja] UMi Plus – czy rzeczywiście zasługuje na miano flagowca?

5 minut czytania
Komentarze
umi-plus

Miesiąc temu na łamach naszego portalu pojawiła się recenzja UMi Max, który cieszy się wśród fanów firmy niezłymi opiniami. Trzeba jednak zaznaczyć, że model Max nie jest przez UMi reklamowany jako smartfon flagowy, dlatego też postanowiłem sprawdzić, czy „reprezentacyjny” UMi Plus rzeczywiście zasługuje na to miano – w końcu różnica w cenie pomiędzy tymi dwoma modelami to tylko 40-50 dolarów.
 

W poniższym tekście znajdziecie sporo odniesień do recenzji UMi Max, bo trudno nie wspomnieć o tym, że to bardzo podobne smartfony.
 

Zestaw

sam_1950

UMi po raz kolejny się postarało. Może sam zestaw zbytnio się nie różni od oferty konkurencji, ale „otoczka” już tak. UMi Plus został zapakowany w bardzo stylowe plastikowe opakowanie o czarnym kolorze. W środku znajdziemy: smartfona, ładowarkę, kabel USB i makulaturę.

sam_1951

Budowa

UMi zdążyło nas już przyzwyczaić, że ich ostatnie propozycje są wykonane przede wszystkim z metalu. Nie inaczej jest w przypadku modelu Plus. Po raz kolejny mamy do czynienia z metalową obudową unibody. Smartfon jest świetnie spasowany – nie ma mowy o żadnym trzeszczeniu, a boczna ramka biegnąca wokół urządzenia nadaje temu smartfonowi elegancji.

sam_1954

Po lewej stronie urządzenia znajdziemy hybrydowy slot dualSIM, a pod nim producent zamieścił przycisk spustu migawki, do którego mam sporo zastrzeżeń. Dla mnie znajduje się on zdecydowanie za wysoko. Po prawej stronie próżno szukać niespodzianek – UMi umieściło tam przyciski regulujące głośność oraz power.

sam_1957

Producent postanowił zrezygnować ze skanera linii papilarnych na tylnym panelu. Został on przeniesiony pod ekran, a dokładniej znajduje się on w przycisku Home. Według tego co pisze producent, skaner jest w stanie odblokować telefon w 0.1-0.3 sekundy. No cóż, rzeczywiście tak jest, o ile czytnik odpowiednio odczyta odcisk naszego palca – a z tym ma czasami kłopoty. Problemem wciąż są nieoznaczone przyciski funkcyjne po obu stronach przycisku Home – jest to dla mnie w ogóle niezrozumiałe.
 

Dół urządzenia jest bliźniaczy do UMi Max – Chińczycy umieścili tam głośnik oraz port USB typu C. Tak, nie wspomniałem o górnej części urządzenia. Oczywiście nie martwcie się, nie zabrakło wejścia mini jack. Nad ekranem także standardowo, czyli dioda powiadomień, zestaw czujników i głośnik.
 

Specyfikacja

Specyfikacja UMi Plus to przede wszystkim 4 GB RAM’U. Niestety Helio P10 nie jest według mnie dobrym wyborem. Poza tym widzimy praktycznie te same „wnętrzności” co w UMi Max.

  • Android 6.0 Marshmallow
  • 5.5-calowy ekran 1920 x 1080 2.5D Sharp
  • MediaTek Helio P10
  • ARM Mali T860 GPU
  • 4 GB RAM
  • 32 GB pamięci wewnętrznej
  • 13 MP aparat główny + doświetlenie LED, 5 MP aparat przedni
  • Bateria 4,000 mAh
  • Wymiary 155x75x8,8 mm
sam_1959

Bateria

UMi Plus podobnie jak Max, został wyposażony w akumulator od Sony o pojemności 4000 mAh. Podczas recenzowania UMi Max pisałem, że testowany egzemplarz wytrzymuje ok. 2 dni użytkowania. W przypadku Plus czasy te są bardzo podobne, podczas intensywnego użytkowania smartfon był w stanie wytrzymać niecałe dwa dni. Flagowiec UMi został wyposażony w technologię szybkiego ładowania, a pełne naładowanie smartfona zajmuje 1.5 godziny.
 

Ekran

W przypadku ekranu jest podobnie. Mamy do czynienia z takim samym wyświetlaczem co w UMi Max. Jest on bardzo jasny i tak jak już wspominałem w ostatniej recenzji, korzystanie w pełnym słońcu nie stanowi żadnego problemu. Pewne zastrzeżenia mam jednak co do odwzorowania kolorów. Chwilami wydają się one po prostu zbyt blade – mimo możliwości personalizacji.

sam_1952

Oprogramowanie i wydajność


 

Czysty Android w smartfonach UMi jest bez wątpienia zaletą. UMi Plus także może pochwalić się czystym systemem, w tym przypadku jest to Android 6.0 Marshmallow. „Pianka” działa bardzo szybko, nawet po zainstalowaniu większej ilości aplikacji.
 

Jeśłi zaś chodzi o wydajność, to nie mogę powiedzieć aby UMi Plus królował nad UMi Max. Powiem więcej, po dłuższym użytkowaniu nie widzę różnicy, i mimo że Plus ma więcej RAM’u (4 GB), to przeciętny użytkownik w ogóle tego nie odczuje. Poniżej zamieszczam przykładowy wynik w AnTuTu:
 

screenshot_20161026-132515

Aparat

sam_1965

Jeśli czytaliście poprzednią recenzję (Klik), to wiecie, że narzekałem na aparat w UMi Max. Niestety, kamera w Plus (od Samsunga) jest tylko odrobinę lepsza. Nadal kuleje autofokus i sama aplikacja aparatu, która mimo kilku ciekawych opcji, nadal działa ociężale. Jeśli miałbym szukać pozytywów, to rzeczywiście jakość zdjęć uległa lekkiej poprawie. Poniżej zamieszczam sample:

screenshot_20160104-105339

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=15LnjQxLLO8[/youtube]

Aktualizacje

Bardzo istotnym faktem jest nadchodząca aktualizacja UMi Plus do Androida 7.0 Nougat, która została oficjalnie potwierdzona przez firmę. Najnowsza odsłona zielonego robota ma trafić na Plus już w Boże Narodzenie – ot taki prezent od UMi.

sam_1955

Dostępność

Oficjalną listę sklepów polecanych przez UMi znajdziecie tutaj. Jak widzimy, smartfon jest do kupienia w najpopularniejszych zagranicznych sklepach internetowych. Jeśli jednak nie chcecie sprowadzać smartfona, możecie go kupić także w Polsce. Od niedawna jest on dostępny w cenie 1049zł. Kwota ta obejmuje 24-miesięczną gwarancją realizowaną przez CK Mediator.

Podsumowanie

Na początku trzeba jasno powiedzieć, a raczej odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule – UMi Plus nie jest urządzeniem flagowym. Testowany egzemplarz jest tak naprawdę lekko odświeżonym UMi Max – odrobinę lepsza specyfikacja techniczna, skaner linii papilarnych z przodu i eleganckie opakowanie to według mnie zbyt mało. Nie chcę oczywiście przez to powiedzieć, że smartfon ten jest nieudany. W mojej opinii po prostu brakuje powiewu świeżości.

Czy warto kupić? Warto, ale jeśli liczycie każdy grosz, to skłaniałbym się bardziej w stronę UMi Max.

Motyw